Ruská vesmírná agentura Roskosmos pošle příští měsíc pro trojici astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) prázdnou loď. Z modulu, který je na stanici dopravil, totiž minulý měsíc unikala chladící kapalina. Vyšetřování potvrdilo, že plášť lodi narušil mikrometeorit. Kdy se však posádka vrátí domů není jasné, píše agentura Reuters.
„Po analýze stavu kosmické lodi, tepelných výpočtů a technické dokumentace jsme dospěli k závěru, že MS-22 se musí vrátit na Zemi bez posádky na palubě,“ cituje Reuters šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Jurije Borisova.
Agentura oznámila, že pošle k ISS prázdnou loď Sojuz MS-23. Ze Země odstartuje 20. února 2023. A potvrdila, že podle vyšetřování úniku chladící kapaliny u modulu Sojuz MS-22 došlo kvůli narušení vnějšího pláště mikrometeoritem.
Russia to launch another Soyuz spacecraft next month to rescue two cosmonauts and a U.S. astronaut after their original capsule failed. https://t.co/9cYMIvm7Of
— The Indian Express (@IndianExpress) January 11, 2023
Modulem Sojuz MS-22 přicestovali v září na ISS dva ruští kosmonauti Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin spolu s americkým kolegou Frankem Rubiem. Ve stejné kosmické lodi se domů měli vrátit v březnu.
Únik chladící kapaliny v jejich modulu přerušil jejich plánovaný výstup do vesmíru. Nakonec je zastoupili kolegové Rubio a Josh Cassada z NASA, kteří na ISS nainstalovali nový solární panel. Ten zvýší produkci elektřiny na stanici až o 30 procent.
Chladící kapalina v kosmické lodi slouží k regulaci teploty. Její únik způsobil, že narostla vně modulu teplota. Kromě Roskosmosu zvažovala možnosti také americká agentura NASA. Jedním z alternativních plánů byl Elon Musk.
Astronauti zůstanou na ISS déle
V doku ISS je aktuálně ukotvená čtyřmístná loď SpaceX Crew Dragon. V říjnu na stanici dopravila čtveřici astronautů, dva Američany, Rusa a Japonce. Agentura oznámila, že Crew Dragon není hlavním cílem. Zjišťovala však, zda by šla v případě nouze zvětšit kapacita posádky.
Na palubě ISS nicméně aktuálně slouží sedm kosmonautů. Společnost SpaceX byla pouze záložním řešením pro případ, že by Rusko neposlalo z jakéhokoli důvodu ke stanici prázdnou loď.
Podle Roskosmosu by však astronauty dopravil zpět na Zemi v případě „obzvláště kritické“ situace i poškozený modul, napsal The Guardian.
Původně agentury NASA a Roskosmos zvažovaly dřívější ukončení mise trojice astronautů. Teď už ale není jisté, kdy jejich služba ve vesmíru skončí. Podle Reuters jim byla mise prodloužena.
ISS se skládá ze dvou částí, americké a ruské. Američané se starají o podporu života na stanici a dodávky energie, Rusové o pohon s pomocí raket Sojuz. Jejich motory umožňují stanici manévrovat před kosmickým smetím.
Provoz ISS skončí v roce 2031. Konstrukce slavné stanice spočine na „vesmírném hřbitově“ v od pevniny nejodlehlejším místě Tichého oceánu.