Salvador přijal přelomovou legislativu, která poskytuje právní rámec pro dluhopis krytý Bitcoiny – známý jako „Volcano Bond“. Ten bude použit na splacení státního dluhu a financování výstavby navrhovaného „Bitcoin City“. Informovaly o tom servery Cointelegraph a Bloomberg.
Návrh zákona byl schválen 11. ledna 62 hlasy pro a 16 proti. Má se stát zákonem poté, co jej ratifikuje prezident Bukele. Napsali o tom Cointelegraph a Bloomberg.
Národní úřad pro Bitcoin v Salvadoru oznámil přijetí zákona 11. ledna ve vlákně na Twitteru. Dodal, že brzy začne vydávat dluhopisy.
3/ El Salvador is the epicenter of Bitcoin adoption, and thus, economic freedom, financial sovereignty, censorship resistance & unconfiscatable wealth.
— The Bitcoin Office (@bitcoinofficesv) January 11, 2023
When we issue the first of the volcano bonds, we will once again be blazing the path forward for this new monetary revolution.
Podle kryptoměnové burzy Bitfinex, která je poskytovatelem technologie pro dluhopisy, by dluhopisy Volcano – neboli tokeny Volcano – umožnily Salvadoru získat kapitál na splacení státního dluhu, financování výstavby Bitcoin City a vytvoření infrastruktury pro těžbu Bitcoinů.
Těžba kryptoměn poháněná energií ze sopky
Název dluhopisu „Volcano Bond“ je odvozen od umístění Bitcoin City. To se má stát obnovitelným centrem těžby kryptoměn poháněným hydrotermální energií z nedaleké sopky Conchagua.
Bitfinex poznamenává, že město by bylo zvláštní ekonomickou zónou podobnou těm, které jsou k vidění v Číně. Zóna by svým obyvatelům nabízela daňové výhody, krypto-přátelské předpisy a další motivační prvky pro podnikání s Bitcoinem.
Cílem dluhopisů je získat pro zemi 1 miliardu dolarů. Přičemž polovina z této částky by měla jít na vybudování zvláštní ekonomické zóny. Druhá polovina by byla určena na nákup Bitcoinu, přičemž o případné zhodnocení digitální měny by se podle vládního návrhu nakonec podělili držitelé dluhopisů.
Plán kritizují ratingové agentury a Mezinárodní měnový fond. Dluhopisy země se aktuálně obchodují s velkou slevou, protože investoři počítají s rizikem nesplacení.
Podle původního návrhu by tokenizované dluhopisy byly denominovány v amerických dolarech, měly by desetiletou splatnost a roční úrokovou sazbu 6,5 %.
Návrh zákona rovněž zahrnuje právní rámec pro všechna digitální aktiva, která nejsou Bitcoin, vedle těch založených na Bitcoinu, a vytváří novou regulační instituci, která bude mít na starosti uplatňování zákona o cenných papírech a poskytování ochrany před nekalými subjekty.