Americké ministerstvo práce uvedlo, že inflace v USA za dvanáct měsíců do konce prosince dosáhla 6,5 procent, což je pokles ze 7,1 procent v listopadu. Jedná se o nejmenší nárůst za více než rok a šestý měsíc v řadě, kdy tempo růstu pokleslo. Informovaly o tom servery BBC a The Guardian.
Ceny v USA v prosinci poprvé od května 2020 klesly, což je povzbudivý signál, že inflační krize může polevit.
Podle indexu spotřebitelských cen (CPI), který měří širokou škálu zboží a služeb, životní náklady v prosinci klesly o 0,1 procent oproti listopadovému růstu o 0,1 procent. Meziroční míra inflace se podle statistického úřádu USA snížila na 6,5 procent ze 7,1 procent v předchozím měsíci. To je šestý měsíc meziročního poklesu v řadě. Napsali o tom BBC a The Guardian.
Jerome seems to gain control over inflation. Graph from joseph politano pic.twitter.com/6ygO0fwb9r
— Behinomics (@GrowthEmpire11) January 12, 2023
Prezident Joe Biden ve svém čtvrtečním vystoupení zprávu oslavil.
„Jednoznačně se ubíráme správným směrem,“ řekl. „To vše přispívá ke skutečnému zlepšení situace spotřebitelů, k většímu prostoru pro rodiny.“
Reakce trhů
Zpráva o pozitivní vývoji inflace potěšila evropské investory a pomohla indexu FTSE 100 v Londýně vzrůst na čtyřleté maximum. Ale na Wall Street se zpráva setkala s mírnější reakcí a většina hlavních indexů zaznamenala jen malé zisky.
Na data o inflaci pozitivně pozitivně zareagoval také Bitcoin. Ten se poprvé od listopadu dostal z cenového pásma okolo 16 000 dolarů. V současnosti se obchoduje za téměř 21 000 dolarů.
Boj Federálního rezervního systému s inflací
Úřady ve Spojených státech bojují za stabilizaci cen, které se v roce 2021 prudce zvýšily, když se ekonomika po pandemických lockdownech znovu probudila k životu a podniky, které se potýkaly s rostoucími náklady zvýšily ceny.
Válka na Ukrajině, která zasáhla dodávky potravin a energií, problém ještě zhoršila a v červnu poslala inflaci na 9,1 procent. To byla nejvyšší míra inflace za více než čtyři desetiletí.
Americká centrální banka v loňském roce reagovala zvýšením úrokových sazeb nejrychlejším tempem za poslední desetiletí ve snaze pokusit se vrátit inflaci na úroveň 2 procent, kterou považuje za zdravou.
Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell minulý měsíc uvedl, že banka začne postupovat méně agresivně, aby zjistila, jak se tyto kroky projevují v ekonomice.
Federální rezervní systém očekává, že zvýšením nákladů na úvěry utlumí poptávku po drahých položkách, jako jsou domy a auta, což pomůže zpomalit ekonomiku a zmírnit tlaky, které ženou ceny vzhůru.
Jeho boj je bedlivě sledován, protože zpomalování v důsledku vyšších sazeb také hrozí překlopením největší světové ekonomiky do recese.