menu

3.8 C
Czech
Středa 4. prosince 2024

Trumpův tým podepsal dohodu s vládou o předání moci, prověrky ale dál blokuje

Tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa podepsal dohodu s Bílým domem, která mu po týdnech odkladů umožní zahájit v praxi proces předání moci. Médiím to sdělila budoucí personální šéfka Bílého domu. Americká média však podotýkají, že další dohody tradičně spojené s nástupem nové vlády zůstávají nepodepsané, což mimo jiné brání bezpečnostním prověrkám lidí kolem Trumpa.

Costa a Kallas několik hodin po nástupu do nových funkcí přijeli do Kyjeva

Nová šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová a nový předseda Evropské rady António Costa jen několik hodin po nástupu do funkcí přijeli do Kyjeva. Svojí cestou chtějí vyjádřit pokračující podporu Ukrajině, která se více než dva a tři čtvrtě roku brání ruské invazi. Sejdou se s ukrajinských prezidentem Volodymyrem Zelenským, členy ukrajinské vlády a zástupci občanské společnosti.

Tropickou džungli na Yucatánu rozpůlí vedví kontroverzní železnice

Mexická cestovní agentura Fonatur pokládá uprostřed tropické džungle na Yucatánu kontroverzní železnici. Propojí u turistů oblíbené písečné pláže s pozůstatky mayského majestátu. Vědci a aktivisté varují před poškozením místních ekosystémů. Veřejnost ale neprotestuje. Vláda totiž slíbila pracovní místa a podporu ekonomiky, píše server Skift.

Reklama

Mexický poloostrov Yucatán patří mezi nejpopulárnější turistické destinace na světě. Právě velké množství cestovatelů, kteří bílé pláže a průzračné moře navštíví, vedlo mexickou vládu k zavedení takzvaného Mayského vlaku.

Mayský vlak bude převážet turisty z města Cancún k mayským pyramidám ve státě Quintana Roo. Propojení lázeňského města omývaného vodami karibského moře s historickými památkami bude stát odhadem 20 miliard dolarů.

Reklama

Mexická vláda pověřila cestovní agenturu Fonatur, aby mezi městem a chrámy Chichen Itza a Palenque položila koleje. Mezi těmito dvěma oblastmi se však nachází bohatá zeleň a unikátní ekosystémy. Projekt proto u vědců a aktivistů nenachází pochopení, napsal cestovní web Skift.

Železnice se potáhne na vzdálenost 1500 kilometrů. Mezi městem a pozůstatky mayské civilizace vznikl 18 metrů široký pruh vytvořený bagry a další technikou, dělníci už v něm začali pokládat koleje. „Železnice v podstatě rozpůlí džungli napůl,“ řekl průvodce Ismael Lara.

Lara se obává, že Mayský vlak naruší život zdejší divoké zvěře a ohrozí místní křehké ekosystémy. Projekt kritizuje také OSN, která vyzvala mexickou vládu k ochraně životního prostředí s globálními standardy.

Podle vědců a aktivistů vláda s dokončením železnice pospíchá. Chce práce ukončit ještě během vlády mexického prezidenta Andrése Manuele Lópeze Obradora. Proto podle kritiky zanedbala vyhodnocování environmentálních rizik.

Železnice se může propadnout

Železnice ohrožuje hlavně netopýry žijící v rozsáhlé síti podzemních jeskyní. Zažité trasy zde mají jaguáři, kteří v oblasti žijí tisíc let. Železnice může narušit jejich zaběhlé trasy. A pod porézní půdou se nacházejí bohaté zásoby sladké vody, kterým hrozí kontaminace stavebními materiály.

Geochemik Emiliano Monroy-Rios varuje před únikem nafty do systémů podzemních jezer a řek. Pod povrchem v regionu protéká například nejdelší známá podzemní řeka. V ní archeologové našli mayské artefakty a lidské ostatky.

Podle dotázaných vědců bylo v oblasti objeveno jen 20 procent podzemních systémů. Špatné umístění kolejí může křehkou půdu prorazit a ohrozit dosud neobjevené podzemní vápencové jeskyně.

Desítky vědců v dopisech zaslaných vládě projekt kritizuje. Upozorňují na špatná enviromentální hodnocení, zastaralé údaje, ignorování nedávno objevených jeskyní a nedostatek informací od místních expertů na hydrologii.

„Nechtějí uznat křehkost země,“ myslí si vědkyně Fernanda Lases z Mexické národní autonomní univerzity. „Myslím si, že závěry vlády byly předem naformátované,“ odkazovala Lases na studii zveřejněnou blogem Monroy-Rios. „Chtějí to udělat rychle. Na pořádný průzkum není čas.“

Mexická vláda láká veřejnost na 715 000 nových pracovních míst do roku 2030 a miliony lidí vytažených z chudoby díky podpoře cestovního ruchu. Proti stavbě železnice proto nic nenamítá.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

WP: Začíná nová klimatická éra, příští desetiletí určí osud naší planety

Snaha vědců, politiků a klimatických aktivistů sjednotit svět kolem Pařížské dohody selhala. Letos vzrůst globální průměrné teploty poprvé v historii překoná 1,5 stupně Celsia. Následující desetiletí rozhodne o osudu naší planety. Jedinou cestou je úplný odklon od spalování fosilních paliv

Klimatická dohoda z COP29 nestačí, rozvojové země na ní prodělají, tvrdí ekonomové

Slíbené klimatické financování na summitu COP29 ve výši 300 miliard dolarů do roku 2035 není podle ekonomů a zástupců rozvojových zemí dostačující. Dohoda totiž nezohledňuje inflaci, která z této částky bude ukrajovat. Podle některých názorů je to málo bez ohledu na inflaci.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jihokorejský prezident šokoval vyhlášením stanného práva. O několik hodin později ho musel zrušit

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol ve středu řekl, že zruší vyhlášení stanného práva, kterým šokoval národ jen o několik hodin dříve. Ustoupil ve sporu s parlamentem, který ostře odmítl jeho pokus zakázat politickou činnost a cenzurovat média.

Královna Camilla prodělala zápal plic, během státní návštěvy z Kataru šetří síly

Britská královna Camilla se stále potýká s následky onemocnění, o kterém palác informoval už před měsícem. V úterý manželka krále Karla III. prozradila, že se jednalo o zápal plic. Přestože se její stav postupně zlepšuje, musela významně upravit svůj program během státní návštěvy katarského emíra Tamíma bin Hamada Ál Tháního.

Čína zakázala vývoz klíčových minerálů do USA

Čína vyhlásila zákaz vývozu několika strategických surovin do USA, mezi nimi gallium, germanium a antimon. Tento krok přichází jako odpověď na rozšíření amerických sankcí, které mají omezit přístup Číny k pokročilým technologiím. Napětí mezi oběma ekonomikami tak dále eskaluje.

Gruzínská policie rozháněla protesty pátou noc, úřady hlásí desítky raněných

Dalších 26 lidí, převážně demonstrantů, utrpělo zranění při potyčkách s gruzínskou policií, která v noci na dnešek rozháněla již pátou noc za sebou protesty proti rozhodnutí vládnoucí strany pozastavit do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotnictví, podle kterého záchranáři přepravili do nemocnic 23 zraněných demonstrantů a tři policisty. Ministerstvo podle serveru civil.ge uvedlo, že žádný ze zraněných není v ohrožení života. Studenti a pedagogové ve Tbilisi i dalších městech podle portálu pokračují ve stávce, úřady se podle agentury AFP chystají na další noc protestů.

Rutte: Silnější podpora Ukrajiny posílí její pozici u vyjednávacího stolu

Členské státy Severoatlantické aliance by měly zvýšit podporu Ukrajiny, aby posílily pozici Kyjeva pro případná jednání s Moskvou o ukončení války. V Bruselu to dnes uvedl generální tajemník aliance Mark Rutte. Právě dnes odpoledne začíná v sídle NATO dvoudenní jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance, Česko bude zastupovat šéf diplomacie Jan Lipavský.

Záplavy způsobené monzunovými dešti zabily v Malajsii a Thajsku přes 30 lidí

Záplavy způsobené monzunovými dešti zabily v Malajsii a Thajsku přes 30 lidí a desítky tisíc dalších vyhnaly z domovů. S odvoláním na úřady to dnes uvedla agentura AP. Obě země očekávají nové vydatné srážky, v Thajsku pořizují čerpadla a evakuační čluny.

Odvolání nevyšlo. Vietnamská magnátka Truong My Lan musí vrátit, co zpronevěřila, jinak ji popraví

Vietnamská realitní magnátka Truong My Lan prohrála odvolání proti rozsudku smrti za zosnování největšího bankovního podvodu na světě. Osmašedesátiletá žena nyní bojuje o život, neboť vietnamské zákony stanoví, že pokud dokáže splatit 75 procent toho, co vzala, bude jí trest změněn na doživotí.
Reklama

DOPORUČUJEME

WP: Začíná nová klimatická éra, příští desetiletí určí osud naší planety

Snaha vědců, politiků a klimatických aktivistů sjednotit svět kolem Pařížské dohody selhala. Letos vzrůst globální průměrné teploty poprvé v historii překoná 1,5 stupně Celsia. Následující desetiletí rozhodne o osudu naší planety. Jedinou cestou je úplný odklon od spalování fosilních paliv

Klimatická dohoda z COP29 nestačí, rozvojové země na ní prodělají, tvrdí ekonomové

Slíbené klimatické financování na summitu COP29 ve výši 300 miliard dolarů do roku 2035 není podle ekonomů a zástupců rozvojových zemí dostačující. Dohoda totiž nezohledňuje inflaci, která z této částky bude ukrajovat. Podle některých názorů je to málo bez ohledu na inflaci.

COP29 schválil navýšení klimatické pomoci za kritiky rozvojových zemí

Světové státy se na klimatické konferenci OSN COP29 v Ázerbájdžánu po dlouhém vyjednávání dohodly na výrazném navýšení klimatické pomoci pro rozvojové země. Jedná se o financování ve výši 300 miliard dolarů (asi 7,3 bilionu Kč) ročně do roku 2035, které poskytnou bohaté státy. Zatímco představitelé chudých zemí dohodu kritizují jako málo ambiciózní či přímo žalostně nedostatečnou, podle zástupců Británie, OSN nebo Evropské unie jde o krok vpřed, píší média.

Frustrace a zklamání. COP29 se blíží ke konci, návrh klimatické dohody přitom nic neřeší

Klimatický summit COP29 v Ázerbájdžánu se blíží ke svému konci, nedošlo přitom ke shodě na finální podobě návrhu dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích. Konference přitom končí dnes večer, vyjednavači tak mají na dosažení pokroku jen pár hodin.

Jednání na COP29 selhávají, pozornost se upíná na summit G20

Rozhovory na COP29 uvázly na mrtvém bodě. Jednání v ázerbájdžánském Baku sice potrvají do 22. listopadu, málokdo ale věří v pokrok. Jednání o financování rozvojových zemí nejvíce ohrožených změnou klimatu se tak přelévají do summitu G20 v brazilském Riu de Janeiru.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jihokorejský prezident šokoval vyhlášením stanného práva. O několik hodin později ho musel zrušit

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol ve středu řekl, že zruší vyhlášení stanného práva, kterým šokoval národ jen o několik hodin dříve. Ustoupil ve sporu s parlamentem, který ostře odmítl jeho pokus zakázat politickou činnost a cenzurovat média.

Královna Camilla prodělala zápal plic, během státní návštěvy z Kataru šetří síly

Britská královna Camilla se stále potýká s následky onemocnění, o kterém palác informoval už před měsícem. V úterý manželka krále Karla III. prozradila, že se jednalo o zápal plic. Přestože se její stav postupně zlepšuje, musela významně upravit svůj program během státní návštěvy katarského emíra Tamíma bin Hamada Ál Tháního.

Čína zakázala vývoz klíčových minerálů do USA

Čína vyhlásila zákaz vývozu několika strategických surovin do USA, mezi nimi gallium, germanium a antimon. Tento krok přichází jako odpověď na rozšíření amerických sankcí, které mají omezit přístup Číny k pokročilým technologiím. Napětí mezi oběma ekonomikami tak dále eskaluje.

Gruzínská policie rozháněla protesty pátou noc, úřady hlásí desítky raněných

Dalších 26 lidí, převážně demonstrantů, utrpělo zranění při potyčkách s gruzínskou policií, která v noci na dnešek rozháněla již pátou noc za sebou protesty proti rozhodnutí vládnoucí strany pozastavit do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotnictví, podle kterého záchranáři přepravili do nemocnic 23 zraněných demonstrantů a tři policisty. Ministerstvo podle serveru civil.ge uvedlo, že žádný ze zraněných není v ohrožení života. Studenti a pedagogové ve Tbilisi i dalších městech podle portálu pokračují ve stávce, úřady se podle agentury AFP chystají na další noc protestů.

Rutte: Silnější podpora Ukrajiny posílí její pozici u vyjednávacího stolu

Členské státy Severoatlantické aliance by měly zvýšit podporu Ukrajiny, aby posílily pozici Kyjeva pro případná jednání s Moskvou o ukončení války. V Bruselu to dnes uvedl generální tajemník aliance Mark Rutte. Právě dnes odpoledne začíná v sídle NATO dvoudenní jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance, Česko bude zastupovat šéf diplomacie Jan Lipavský.

Záplavy způsobené monzunovými dešti zabily v Malajsii a Thajsku přes 30 lidí

Záplavy způsobené monzunovými dešti zabily v Malajsii a Thajsku přes 30 lidí a desítky tisíc dalších vyhnaly z domovů. S odvoláním na úřady to dnes uvedla agentura AP. Obě země očekávají nové vydatné srážky, v Thajsku pořizují čerpadla a evakuační čluny.

Odvolání nevyšlo. Vietnamská magnátka Truong My Lan musí vrátit, co zpronevěřila, jinak ji popraví

Vietnamská realitní magnátka Truong My Lan prohrála odvolání proti rozsudku smrti za zosnování největšího bankovního podvodu na světě. Osmašedesátiletá žena nyní bojuje o život, neboť vietnamské zákony stanoví, že pokud dokáže splatit 75 procent toho, co vzala, bude jí trest změněn na doživotí.

Ukrajina čelila náletu desítek dronů, většinu obrana zničila, tvrdí Kyjev

Ukrajinská protivzdušná obrana zničila nad devíti oblastmi země 22 z 28 dronů, které Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu. Další dron se zřítil a dva odlétly do Běloruska a na okupovaná území, uvedlo na sociální síti ukrajinské letectvo. Ve své svodce se však nezmiňuje o Ternopilu a Rivnenské oblasti na západě země, kde ruské drony podle místních úřadů zasáhly objekty energetické infrastruktury, upozornil server BBC News.

Jaromír Jágr pomůže dětem z domovů vánoční dražbou

Legendární hokejista Jaromír Jágr se rozhodl spojit Vánoce s dobrým skutkem. V rámci akce Noc s legendou připravil projekt, jehož výtěžek půjde na dárky pro děti z dětských domovů. Do charitativní dražby zapojil i další české sportovní osobnosti.

Rusko schválilo nový rozpočet, vojenské výdaje jsou největší od rozpadu Sovětského svazu

Ruský prezident Vladimir Putin schválil rozpočet na nadcházející tři roky, který významně zvýší výdaje na obranu. Ty budou v roce 2025 tvořit čtvrtinu celkových státních výdajů. Peněžní prostředky mají sloužit k financování „speciální vojenské operace“ na Ukrajině a vlastní obranyschopnosti v době eskalujícího napětí se Západem.
Reklama
Reklama