Nezisková organizace Oxfam zveřejnila v pondělí report s názvem Přežití nejbohatších. Popisuje v něm, jak procento nejbohatších lidí na světě získalo téměř dvě třetiny nového bohatství vzniklého od roku 2020. To dosahuje výše 42 bilionů dolarů. Report zveřejnila organizace v době, kdy začíná výroční setkání světových podniků a politických lídrů World Economic Forum ve Švýcarsku. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.
Bohatství miliardářů roste denně o 2,7 miliardy dolarů, zatímco nejméně 1,7 miliardy pracovníků žije ve státech, kde už jejich mzdy nestačí na rostoucí inflaci. Reportovala o tom v pondělí nezisková organizace Oxfam. Ve své nejnovější studii nazvané Přežití nejbohatších předložila data o současném stavu světového bohatství. Podle ní totiž většinu z něj vlastní nejbohatší lidé světa. „Top“ procento mělo od roku 2020 získat téměř dvě třetiny z nově vzniklého bohatství dosahujícího na 42 bilionů dolarů.
„Zatímco obyčejní lidé musí denně činit oběti, aby si mohli dovolit základní zboží a potraviny, ti nejbohatší si zatím plní své nejdivočejší sny,“ okomentovala report podle serveru Al Jazeera ředitelka Oxfam International Gabriela Bucher. Článek pak organizace vydala ve stejnou chvíli, kdy ve švýcarském Davosu začíná roční setkání světových podniků i politických lídrů známé jako World Economic Forum. Od pondělí do pátku na něm jejich zástupci hodlají diskutovat o politických i ekonomických globálních problémech.
Extreme wealth and extreme poverty have increased simultaneously for the first time in 25 years. Billionaire wealth is booming, while millions struggle to survive. Let’s end this era of #SurvivalOfTheRichest. It’s time to #TaxTheRich to #FightInequality.https://t.co/bHXWrK4LTH pic.twitter.com/1jn5iWY5BE
— Oxfam International (@Oxfam) January 16, 2023
Nově zveřejněný report dále popsal, že polovina světových miliardářů žije ve státech, kde na ně neplatí žádná dědická daň pro přímé potomky. Svým dědicům tak mohou předat na 5 bilionů dolarů, tedy více než je hrubý domácí produkt Afriky. Nezisková organizace proto apeluje na státy, aby zavedly daň ve výši 5 procent pro nejbohatší obyvatele. Za rok by podle ní měla vydělat 1,7 bilionu dolarů, tedy dost na to, aby „pomohla dvěma miliardám lidí z chudoby“.
Indie se brzy stane státem pouze pro bohaté, varuje v novém reportu Oxfam
Organizace Oxfam se podle serveru BBC zaměřila v reportu také na ekonomickou situaci v Indii. V roce 2021 mělo podle ní nejbohatší procento obyvatelstva vlastnit více než 40,5 procenta celkového bohatství země. Loni také počet miliardářů v zemi vzrostl oproti roku 2020 ze 102 na 166. „Indie je bohužel na cestě k tomu, aby se stala státem pouze pro bohaté,“ popsal data ředitel Oxfam India Amitabh Behar. Dodal, že chudí v zemi čelí v současnosti vyšším daním než ti nejbohatší.
„Zdanění super bohatých lidí a velkých korporací je řešením současné krize. Je na čase, abychom zničili mýtus o tom, že snížení daní pro bohatší způsobí, že se jejich bohatství nějakým způsobem dostane i ke všem ostatním,“ oznámila dále ředitelka Oxfam v pondělním reportu. Za poslední dekádu mělo podle nových dat nejbohatší procento lidí na světě získat okolo poloviny nově vzniklého bohatství. Více než 820 milionů lidí přitom v současnosti čelí hladu, z toho asi 60 procent tvoří ženy a dívky.