Známou klimatickou aktivistku Gretu Thunberg zadržela německá policie při protestu proti rozšiřování uhelného dolu v západoněmecké obci Lützerath. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
Je to již podruhé, co byla Greta na místě zadržena, uvedl v úterý pro CNN policejní mluvčí Christof Hüls. Byla součástí velké skupiny protestujících, kteří prorazili policejní bariéru a vnikli do uhelné jámy, kterou se úřadům nepodařilo zcela zajistit, uvedl Hüls.
BREAKING: Greta Thunberg detained by police during eco protest in German villagehttps://t.co/aZ4IViRRlc pic.twitter.com/OY8YtqsCcN
— Sky News (@SkyNews) January 17, 2023
Poté, co skupina postoupila k uhelné jámě, se policie obávala, že by „masy protestujících“ mohly dát do pohybu půdu, která byla v posledních dnech změkčena dešti. Policisté zasáhli, vyvedli lidi z „nebezpečné oblasti“ a zadrželi je, jedním z nich byla podle policie Greta Thunberg.
„Věděli jsme, o koho jde, ale VIP zacházení se jí nedostalo,“ řekl Hüls. „Nekladla odpor,“ dodal.
Podle BBC Gretu odváděli z místa tři policisté. Aktivistka, která na sebe poprvé upozornila v šestnácti letech svými stávkami místo školy, se během zákroku usmívala.
Greta byla hlavní řečnicí na sobotním shromáždění. Poté se vrátila na protest v neděli, kdy byla zadržena poprvé a pak znovu v úterý, dodal.
Známá aktivistka se připojila k tisícům dalších aktivistů a protestujících, kteří se zúčastnili víkendových demonstrací proti srovnávání německé vesnice se zemí. Vesnice by měla uvolnit místo pro rozšíření hnědouhelného dolu Garzweiler, který vlastní evropský energetický gigant RWE. Jakmile bude vystěhování dokončeno, plánuje RWE postavit kolem vesnice 1,5 kilometru dlouhý plot a uzavřít vesnické budovy, ulice a kanalizaci před jejich demolicí.
Protest proti spalování uhlí
Rozšíření uhelného dolu je pro klimatické aktivisty významné. Ti tvrdí, že další spalování uhlí pro energetické účely zvýší emise, které oteplují planetu. Poruší také ambici Pařížské klimatické dohody omezit růst globální teploty na 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni. Hnědé uhlí je nejvíce znečišťujícím druhem uhlí, které je samo o sobě nejvíce znečišťujícím fosilním palivem.
Greta v pátek na Twitteru napsala, že je v Lützerathu protestovat proti rozšíření a požádala ostatní, aby se připojili. V sobotu pak promluvila k aktivistům. „Uhlí je stále v zemi,“ řekla. „A dokud bude uhlí v zemi, tento boj není u konce.“
„Musíme zastavit současné ničení naší planety a obětování lidí ve prospěch krátkodobého hospodářského růstu a chamtivosti korporací,“ prohlásila také.
Střety mezi aktivisty a policií probíhaly i tento měsíc a na fotografiích z protestů bylo vidět, jak policie v zásahové výstroji demonstranty odvádí. Někteří z protestujících jsou v Lützerathu již více než dva roky. Jak již dříve informovala CNN, a okupují domy opuštěné bývalými obyvateli poté, co byli vystěhováni, aby uvolnili místo pro důl.
Na vystěhování se podílelo více než 1 000 policistů. Většina budov ve vesnici je již vyklizena a na jejich místě jsou umístěny bagry.