Spojené království zahájilo další kolo kontroverzního udělování licencí pro těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři. Vláda obdržela více než stovku žádostí od desítek společností. Využitím nových fosilních ložisek chce zakročit proti rizikům energetické chudoby, Skotsko však tuto politiku neuznává, píší BBC a Evening Standard.
Britská vláda obdržela celkem 115 žádostí o licence pro těžbu ropy a plynu v Severním moři, uvedla televize BBC News. Spojené království otevřelo nové kolo udělování licencí po tříleté pauze i přes snahu urychlit přechod na obnovitelné zdroje energie.
Úřad pro přechod v Severním moři (NSTA), který toto odvětví reguluje, uvedl, že se přehlásilo celkem 76 fosilních společností pokrývajících 258 „bloků“ moře. Orgán nyní žádosti pečlivě prověří.
Dozens of bids to drill new oil and gas fields in North Sea https://t.co/LgjcTotd2W
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 17, 2023
Výsledky NSTA oznámí podle deníku Evening Standard koncem roku. Firmy, které licence obdrží, by mohly zahájit těžbu za 18 měsíců. Po získání licencí ještě před zahájením těžby začne NSTA zajišťovat několik souhlasů, včetně toho, aby byla činnost těžařů v souladu se závazky v oblasti klimatu.
„Zaznamenali jsme silnou odezvu průmyslu na licenční kolo, které přesáhlo úrovně žádostí v kolech předchozích,“ řekl vedoucí průzkumu NSTA Nick Richardson. „Nyní budeme usilovně pracovat na analýze žádostí s cílem udělit první licence od druhého čtvrtletí roku 2023.“
Skotsko nesouhlasí
Skotská vláda s touto strategií nesouhlasí a následovat ji nehodlá. Ministři tvrdí, že nemohou „maximalizaci hospodářské obnovy“ v oblasti fosilních podpořit. Země se snaží urychlit přechod na obnovitelné zdroje energie.
Toho se pokouší docílit i britská vláda. Udělování licencí pro těžbu v Severním moři zahájila v rámci energetické bezpečnosti státu. Válka na Ukrajině totiž vedla ke globální energetické krizi a přechod na čistou energii tím zkomplikovala.
Proti rozhodnutí však protestují aktivisté i vědci. Další těžba fosilních paliv je podle nich v rozporu s klimatickými cíli. Těžební projekty by dle jejich slov měly být uzavřeny, nikoli otevřeny, pokud máme udržet globální oteplování na hranici 1,5 stupně.
Takový názor zastávají například Mezinárodní panel pro změnu klimatu a Mezinárodní agentura pro klima. „Putinova nezákonná invaze na Ukrajinu vedla k nestálosti energetických trhů,“ vysvětlil však kroky vlády britský ministr pro klima Graham Stuart.
„Je fantastické pozorovat v tomto kole takový zájem průmyslu,“ prohlásil Stuart a pokračoval: „Udělené licence budou hrát klíčovou roli v podpoře domácí produkce energie a zajištění dlouhodobé energetické bezpečnosti ve Spojeném království.“