Nizozemsko nabídne Ukrajině rakety systému protivzdušné obrany Patriot. Na úterním setkání s americkým prezidentem Joe Bidenem v Bílém domě to podle agentury Reuters řekl nizozemský premiér Mark Rutte. Podle agentury AP ale Rutte při krátkém vystoupení s Bidenem neupřesnil, zda Nizozemsko na Ukrajinu systém Patriot přímo pošle, pomůže s potřebným výcvikem ukrajinských vojáků nebo poskytne jinou pomoc související s nasazením systému na Ukrajinu. Nizozemsko se tak přidává ke Spojeným státům a Německu, které už dříve oznámily, že těmito systémy podpoří ukrajinskou protivzdušnou obranu. Ukrajina se už od konce loňského února brání ruské ozbrojené agresi.
„Myslím, že je důležité, abychom se připojili a diskutoval jsem o tom dnes ráno také s německým kancléřem Olafem Scholzem,“ uvedl Rutte. Rutte podle agentury ANP také řekl, že o věci už jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
The Netherlands will join the US & Germany in sending Patriot missile defense system to Ukraine,🇳🇱PM told Biden
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) January 17, 2023
"I think it's important we join that," Rutte said. He added the Netherlands decided to spend an additional 2.5 billion euros supporting Ukraine https://t.co/7YdNn8lsEL pic.twitter.com/eOANHEhIe9
Ukrajinský prezident později ve svém pravidelném večerním projevu uvedl, že Nizozemsko souhlasilo s dodáním baterie systému Patriot Ukrajině. „Nyní jsou tedy garantovány tři baterie. Ale to je teprve začátek. Pracujeme na nových řešeních k posílení naší protivzdušné obrany,“ řekl Zelenskyj.
Biden poděkoval Ruttemu za podporu Ukrajině. Uvedl také, že se těší na jednání o posílení dodavatelského řetězce. Rutte rovněž připomněl, že se Nizozemsko rozhodlo vynaložit na podporu Ukrajiny dalších 2,5 miliardy eur, což jeho vláda oznámila již dříve.
Podle Nizozemska bude Rutte s Bidenem jednat o další podpoře Ukrajiny „stejně jako o další spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti a posílení dvoustranných obchodních vztahů“.
Systémy Patriot mohou s velkou mírou přesnosti zneškodnit vzdušné cíle a disponují pokročilými senzory, které pomáhají s jejich identifikací.
Rusko útočí na cíle na Ukrajině raketami, naváděnými střelami i bezpilotními letouny, často íránské výroby. Snaží se ničit klíčovou energetickou infrastrukturu, kvůli čemuž jsou miliony lidí v napadené zemi často bez dodávek elektřiny, vody i tepla. Ruské rakety ale dopadají i na civilní objekty, jako jsou obytné domy. V sobotu při takovém útoku ve východoukrajinském Dnipru zemřelo více než 40 lidí.