Nový prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva obvinil po nástupu do úřadu krajině pravicovou administrativu bývalého prezidenta Jaira Bolsonara ze spáchání genocidy na kmeni Janomamů. Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo v rezervaci kmene lékařskou pohotovost. Dospělí i děti zde umírají na podvýživu, nemoci a otravu rtutí kvůli činnosti ilegálních těžařů. Informují o tom The Guardian a Arab News.
Luiz Inácio Lula da Silva nastoupil do prezidentského úřadu 1. ledna a musel se postavit tváří tvář škodám po svém předchůdci Jairu Bolsonarovi. V sobotu navštívil podle deníku The Guardian amazonský stát Roraima, kde tyto škody spatřil na vlastní oči.
V tomto státě se nachází největší domorodá rezervace kmene Janomamů v Brazílii. Chráněné území se však kvůli ilegálním těžařům a úmyslně ignorantské vládě Bolsonara dostala do krize a čelí humanitární katastrově nebývalých rozměrů.
Brazil declares emergency over deaths of Yanomami children from malnutrition https://t.co/4YCxx39WiG pic.twitter.com/e945wzMs7i
— Reuters (@Reuters) January 22, 2023
Deník Arab News napsal, že brazilské ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo na území Janomamů lékařskou pohotovost. Děti i dospělí zde trpí podvýživou, malárií, verminózou a průjmem.
„Více než humanitární katastrofu jsem v Roraimě viděl genocidu. Promyšlený zločin proti Janomamům spáchaný vládou odolnou vůči utrpení brazilského lidu,“ napsal v neděli na Twitteru Lula, jehož ještě před návštěvou státu šokovaly fotografie vyhublých dospělých i dětí.
„Fotky mnou opravdu otřásly, protože je nemožné pochopit, jak země jako Brazílie zanedbává do takové míry naše domorodé občany,“ sdělil poté novinářům levicový prezident v hlavním městě Roraimy Boa Vista, kde navštívil kliniku přeplněnou domorodými pacienty.
Bolsonaro vinu odmítá
V rezervaci žije 30 000 domorodců. Ty však Bolsonarova administrativa zanedbala, udělila v Amazonii svobodu těžařům a omezila činnost klimatickým organizacím, agentur pro záchranu životního prostředí a humanitárním pracovníkům.
Od roku 2019 do roku 2022 zaplavily enklávu Janomamů o velikosti Portugalska tisíce těžařů lačnících po zlatě. Těžaři zničili lesy, řeky kontaminovali smrtící rtutí a připravili domorodce o zdroje potravy v podobě kanců, opic nebo ryb.
Kvůli Bolsonarově politice, která brzdila přístup zdravotníků do oblasti, domorodci umírají na jinak léčitelné choroby. Ministryně domorodých národů Sônia Guajajara varovala, že každých 72 hodin umírá na podvýživu, malárii, parazitické nemoci či otravu rtutí jedno domorodé dítě.
Ministr spravedlnosti z Lulovy administrativy Flávio Dino nařídil federální policii vyšetřování zločinů proti Janomamům v podezření z genocidy. To znamená úmyslný pokus částečně či úplně zlikvidovat etnickou, národnostní, rasovou či náboženskou skupinu.
Bolsonaro za humanitární krizi v rezervaci odpovědnost odmítl a tvrzení Luly označil za „levicovou frašku“. Prohlásil, že zdravotnická péče pro domorodce byla jednou z jeho priorit. Za tohle tvrzení se mu však vysmáli aktivisté.
Bolsonaro je známý jako klimatický skeptik upřednostňující zisk před životním prostředím. Odlesňování v Amazonii za jeho vlády stouplo o 60 procent, množství těžařů pak z 5000 na 20 000.