V noci na pátek proletí v těsné blízkosti Země asteroid velikostí srovnatelný se slonem nebo žirafou. Astronomové hovoří o čtvrtém nejtěsnějším průletu v historii, kámen protne dráhy některých družic. Průlet zemskou atmosférou nehrozí, a i kdyby ano, tak by v ní planetka shořela a rozpadla se na malé úlomky. Informoval o tom server Space.
V těsné blízkosti Země proletí v pátek večer v 1:17 SEČ asteroid 2023 BU. Web Space napsal, že vesmírný kámen o průměru 3,8 až 8,5 metru proletí 3506 kilometrů nad zemským povrchem.
Tento návštěvník s rozměry žirafy, slona či mikrobusu protne dráhu družic. Proletí sice nad Mezinárodní stanicí (ISS) a satelity ve výšce 400 kilometrů, ale mnohem níže pod geostacionárními družicemi ve výšce 35 800 kilometrů.
An asteroid will pass close by Earth this week. Here’s how to watch it live https://t.co/jhUj1te5Wq pic.twitter.com/UmkVnAUfbU
— SPACE.com (@SPACEdotcom) January 24, 2023
Centrum pro studium objektů blízkých Zemi uvedlo, že půjde o čtvrtý nejtěsnější průlet v historii, přičemž k němu dojde nad Jižní Amerikou. 2023 BU se k nám přiblíží na tři procenta průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem.
Asteroid spadá do kategorie objektů blízkých Zemi, astronomové jej nicméně neklasifikují jako potenciálně nebezpečný. Podle projekcí průlet naší atmosférou nehrozí. A i kdyby ano, tak by v ní shořel a rozpadl se na malé kousky.
Lidské oko jej nespatří
2023 BU nám připomíná, že nejsme před hrozbami z vesmíru dostatečně chráněni. Astronom Gennadij Borisov v astrofyzikální observatoři v Naučném na Krymu se o něm totiž dozvěděl až pět dnů před jeho největším přiblížením.
Lidským okem jej kvůli jeho malým rozměrům nespatříme, zářit má při letu vůči Zemi v rychlosti 9,3 kilometrů za sekundu intenzitou pouze 11,3 magnitudy. Zpozorují jej tedy jen majitelé silných teleskopů.
Průlet však bude v reálném čase zobrazovat projekt The Virtual Telescope Project, který se skládá ze dvou robotických teleskopů v italském městě Ceccano. Přímý přenos bude vysílán na YouTube kanále projektu.
Asteroid typu Apollo (asteroid protínající dráhu Země) nás navštíví ještě v roce 2036, i když o takto těsném průletu už nemůže být řeč. V té době se bude 2023 BU nacházet na oběžné dráze Měsíce.
Podle astronomů může jít o nejtěsnější letošní průlet. Je však pravděpodobné, že se objeví další nečekaní návštěvníci.