Čtvrteční zásah izraelských sil na severu okupovaného Západního břehu Jordánu si vyžádal devět palestinských obětí, což je nejsmrtelnější útok na tomto území za poslední roky. Mezinárodní činitelé se snaží zabránit eskalaci násilí. Informace o případu publikovaly deník The Guardian, server BBC News a další zahraniční média.
Podle palestinské ministryně zdravotnictví Mai al-Kaily, je mezi devíti mrtvými je také 60letá žena a jeden civilista. Dvě oběti patřily k militantní skupině Palestinský islámský džihád, další čtyři k hnutí Hamás a jedna k ozbrojenému křídlu frakce Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Přibližně 20 lidí bylo během zásahu zraněno.
Israeli commandos killed seven gunmen and two civilians in a raid on a flashpoint town in the occupied West Bank, Palestinian officials said, stirring fear of further flare-ups after the largest single death toll in Jenin in years of fighting https://t.co/3l9KI1X6ke pic.twitter.com/DbH8fAIBK2
— Reuters (@Reuters) January 26, 2023
Vojáci Izraelské obranné síly (IDF) dorazili za rozbřesku k několika vchodům do uprchlického tábora Jenin ve stejnojmenném městě. Ozbrojení Palestinci zahájili palbu na izraelské obrněné vozidlo, které bylo maskované jako komerční dodávka. IDF palbu opětovaly a následovala intenzivní čtyřhodinová přestřelka, která způsobila rozsáhlé škody.
„Uvízl jsem uprostřed přestřelky na několik hodin,“ sdělil pro deník The Guardian palestinsko-nizozemský filmař Sakir Khader. „Bylo to šílené. Kolem byli ostřelovači a drony. Použili buldozer, aby zablokovali ulici. Spousta aut a velká část veřejného prostoru byla zničena.“
„Situace v táboře Jenin je velmi kritická,“ uvedla Mai al-Kaila v prohlášení. Dodala, že izraelské síly bránily sanitkám v přístupu ke zraněným, informuje server BBC News.
OSN se snaží situaci uklidnit
Zástupci OSN a arabských zemí ve čtvrtek odpoledne sdělili, že probíhají jednání s Izraelem a palestinskými frakcemi na celém Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy ve snaze uklidnit situaci.
Izrael bezprostředně nenaznačil, že by se do rozhovorů zapojil. Ozbrojené síly na okupovaném Západním břehu Jordánu a na hranicích Gazy byly uvedeny do stavu zvýšené pohotovosti.
IDF ve svém prohlášení uvedly, že neobvyklou denní operaci, při níž se odvážily vstoupit hluboko do tábora Jenin, provedly na základě informací, které naznačovaly, že buňka napojená na palestinský Islámský džihád plánuje provést bezprostřední útoky proti Izraelcům. Armáda rovněž popřela použití slzného plynu v nedaleké nemocnici poté, co se objevilo Operace Breakwater
Čtvrteční krveprolití je nejnovějším vývojem v rámci operace Breakwater, devítiměsíční izraelské vojenské mise, která byla spuštěna v reakci na vlnu palestinských teroristických útoků loni na jaře, a která se zaměřuje na palestinské frakce. Ve čtvrtek odpoledne započaly v Jeninu velké pohřební průvody, palestinský prezident vyhlásil třídenní smutek a nařídil, aby byly vlajky na půl žerdi. Na tentýž den byla vyhlášena generální stávka na celém okupovaném Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě. Do oběda se stovky lidí vydaly protestovat k izraelským vojenským kontrolním stanovištím. Na kontrolním stanovišti Bejt El u Ramalláhu vojáci stříleli na demonstranty slzný plyn, někteří z nich házeli kameny a zapalovali pneumatiky. „Je to stále stejný příběh. Okupace nás nepřestává zabíjet, takže nepřestaneme klást odpor,“ přiznala dvaadvacetiletá studentka Nour. Napětí v desítky let trvajícím konfliktu v důsledku stupňujícího se násilí vzrostlo, poslední průzkumy naznačují, že podpora neaktivního mírového procesu dosáhla na obou stranách historického minima. Očekává se, že zvolení nedávné nejpravicovější vlády v dějinách Izraele ještě více vyhrotí již tak nestabilní situaci.