Nejseverozápadnější region Španělska, posazený nad Portugalskem, je domovem té nejzelenější krajiny v zemi. Ideální destinace pro milovníky turistiky.
Galicie, která je součástí „zeleného Španělska“ – severních oblastí země, které jsou definovány zvlněnými kopci a bujnými lesy – je vyhledávanou destinací pro milovníky přírody, turisty a cyklisty. Leží na pobřeží Kantábrie, které se táhne od severní hranice s Portugalskem až k hranici s Francií. Díky vlhkému podnebí a zelené trávě je zdejší krajina blíže Irsku než suché a vyprahlé pláně jižního Španělska.
Gloriously green Galicia #galicia #spain #hiking #senderismo #beautifulnature #nature pic.twitter.com/3gvj5xNEoJ
— John Morrissey (@JVM234) February 6, 2022
Díky příznivému klimatu zde najdete jedny z nejmalebnějších turistických tras v zemi a také některé z nejdelších. Nejznámější z nich je Camino de Santiago, starověká cesta, která tradičně vedla poutníky ze Španělska a Francie do katedrály Santiago de Compostela. Katedrála je hojně navštěvovaným pohřebištěm svatého Jakuba Velikého, jednoho z 12 apoštolů Ježíše Krista.
Jak projít Camino de Santiago
„Camino de Santiago má samozřejmě všechno. Umožňuje vám přemýšlet, chodit, setkávat se s přírodou,“ vysvětluje Nava Castro, ředitelka turismu v Galicii.
Camino de Santiago – také známá jako Svatojakubská cesta – je obrovská, rozlehlá síť poutních cest. Trasy se táhnou napříč kontinentem a sbíhají se do galicijského města Santiago de Compostela. Jsou samozřejmě oblíbené u nábožensky založených turistů, dnes se ale vydává na cestu i mnoho poutníků bez vyznání. Více než 350 000 turistů ročně zde hledá pocit míru a klidu.
Pouť se datuje zpět více než 1000 let do 9. století, kdy byly v severním Španělsku údajně objeveny ostatky svatého Jakuba. Můžete získat Camino Pilgrim Passport, který je důkazem, že jste ušli alespoň 100 km stezky. Absolvováním této vzdálenosti získáte Camino Compostela, oficiální certifikát vaší epické procházky. Chcete-li získat certifikát, budete si muset nechat orazítkovat pas podél trasy na místních radnicích a v kostelech.
Některé z tras, které se táhnou z Francie do Santiaga de Compostela, jsou mnohem delší než 100 km, přičemž Camino Frances (Francouzská cesta) je dlouhá téměř 800 km. Tento epický trek vám zabere 4 až 5 týdnů.
Co se dá v Santiago de Compostela dělat?
Přestože spánek může být první věcí, na kterou myslíte po náročné pouti, v Santiagu de Compostela je kromě hrobu svatého Jakuba spousta míst k prozkoumání.
Staré město se svými historickými budovami je na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedním z nejlepších způsobů, jak zažít město, je však shora. Střecha katedrály Santiago de Compostela nabízí nádherný výhled na město pod vámi. Historická čtvrť plná klášterů a kostelů je také nutností, zvláště pokud jste fanouškem náboženské architektury.
Skutečnou krásu Galicie však najdete mimo sedm měst regionu.
Nejlepší místa pro milovníky přírody v Galicii
Neměli byste si nechat ujít galicijské lesy. Jsou plné dubů, bříz a kaštanů, někde velmi husté a překypující přírodními zázraky. „Důvod, proč sem turisté jezdí, je příroda. Jsme přírodní krajina, “ říká Castro.
Serra do Courel je světovým geoparkem UNESCO a v této husté divoké krajině najdete jeleny, divoká prasata, a dokonce i vlky. Je tu spousta turistických stezek, po kterých se můžete toulat. Jen se ujistěte, že jste dobře vybaveni, abyste zvládli strmé svahy lesního terénu.
S krajinou lemovanou stromy by nemělo být žádným překvapením, že Galicie je rájem i pro ptáky. Najdete je v celém regionu, od tetřeva v Serra do Courel až po barevné evropské včelojedy v mírnějších oblastech jihozápadní Galicie.
V zájmu ochrany tohoto bohatého přírodního prostředí galicijské turistické sdružení povzbuzuje lidi, aby cestovali po regionu také udržitelněji. „Budeme používat elektrická auta, elektrické motocykly, elektrické čluny, elektrická kola, aby příroda, která nás obklopuje, netrpěla žádnými následky,“ říká Castro.