Nejméně 32 mrtvých a 150 zraněných si vyžádal dnešní sebevražedný pumový útok v mešitě ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu. S odvoláním na místní policii o tom informovaly tiskové agentury.
K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Útočník odpálil sebevražednou vestu ve chvíli, kdy se v mešitě modlilo 300 až 350 lidí, včetně mnoha policistů. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který slouží mimo jiné i jako policejní ústředí.
Pakistan: mosque blast kills worshippers in Peshawar https://t.co/pgBhpvuFfc
— The Guardian (@guardian) January 30, 2023
Podle nemocnice, kam jsou převáženi zranění, je řada z nich v kritickém stavu a dá se předpokládat, že počet obětí ještě poroste. Při explozi se navíc zřítila část mešity a policie se obává, že pod troskami mohou být uvězněni další lidé.
Výbuch se ozval v době, kdy se v mešitě shromáždila spousta lidí k modlitbám, řekl agentuře Reuters policejní důstojník Sikandar Chán. „Část budovy se zřítila a předpokládáme, že pod troskami zůstali další lidé,“ dodal.
Osmatřicetiletý policista Mína Gul, který byl v době výbuchu uvnitř mešity, řekl agentuře AP, že nemá tušení, jak se mu podařilo vyváznout bez zranění. Po explozi slyšel křik a sténání.
Záchranáři se stále snaží odklidit trosky a vyprostit věřící, kteří pod nimi mohou být.
Péšávar je hlavní město provincie Chajbar Pachtunchvá, která sousedí s Afghánistánem a byla dějištěm častých ozbrojených útoků a střetů. Podezření v podobných případech padá na pákistánskou odnož Tálibánu známou pod zkratkou TTP, která v minulosti provedla řadu pumových útoků.
TTP posledních 15 let bojuje proti pákistánské vládě a usiluje o přísnější prosazování islámského práva v zemi. Chce také dosáhnout propuštění svých vězněných příslušníků a snížení počtu vojáků v provincii Chajbar Pachtunchvá, která bývala dříve známá jako kmenová území.
Pákistán zažil nárůst počtu útoků od listopadu loňského roku, kdy pákistánský Tálibán ukončil příměří s vládními silami. Pákistán se navíc stále potýká s následky bezprecedentních loňských povodní, které si vyžádaly 1739 obětí, zničily více než dva miliony domů a v jednu dobu se pod vodou ocitla až třetina území. Škody byly vyčísleny na více než 30 miliard dolarů. Pákistán nyní čelí jedné z nejhorších ekonomických krizí v dějinách.