Opuštěné domy hornického městečka Swansea působí trochu strašidelně. Dostanete se sem terénním vozem skrze poušť a ti odvážnější zde mohou dokonce strávit noc.
Jedno z nejzachovalejších měst duchů v Arizoně vypovídá o potížích se zakládáním hornických měst na americkém západě v 19. století.
This once-bustling mining town is one of the best-preserved ghost towns in Arizona. #ad #sponsored @arizonatourism https://t.co/e6UVclIH4j @arizonatourism
— Atlas Obscura (@atlasobscura) February 2, 2023
Koncem 19. a začátkem 20. století bylo na americkém západě založeno velké množství nových měst. Tahákem byla těžba a samozřejmě bohatství, které díky ní bylo možné získat. Spousta arizonských měst, která jsou dnes dobře obydlená – od Bisbee přes Globe po Wickenburg – začala jako riskantní podniky založené na optimismu prospektorů. Mnohá další města se však ukázala jako ekonomicky neživotaschopná a byla definitivně opuštěna. V rozlehlé poušti dnes najdete „města duchů“, jako je Swansea v Arizoně.
Elektrické osvětlení, salon, divadlo i holičství
Toto kdysi rušné hornické město, dnes zcela zchátralé, má v péči Úřad pro správu půdy. Je ovšem hojně navštěvované. S vysvětlující stezkou a vyvěšeným značením po celém opuštěném městě mohou návštěvníci nahlédnout do jeho skličující historie. Jsou zde desítky nepálených staveb, které kdysi sloužily jako bydlení pro těžce pracující horníky, staré železniční skladiště, dva hřbitovy a několik důlních šachet. Jeho poloha (dostatečně daleko, aby se zabránilo vandalismu a dostatečně blízko, aby bylo možné ho navštívit) i ochrana z něj činí jedno z nejlépe zachovaných měst duchů ve státě.
Prospektoři zde poprvé spatřili příslib bohatství v 60. letech 19. století. Těžařská zařízení se však na západ nedostala až do přelomu století. A ačkoliv samotné město bylo formálně založeno až v roce 1909, údajně se již mohlo pochlubit elektrickým osvětlením, dvěma hřbitovy, salonem, divadlem, restaurací, holičstvím a asi 500 obyvateli. 350tunová pec, půlmílové vodní potrubí z řeky Bill Williams a pět provozních důlních šachet udržovaly zdroje a město nad vodou.
Hřebíkem do rakve byla Velká hospodářská krize
Z nejasných důvodů začalo mít město v roce 1911 finanční problémy, takže doly byly uzavřeny a mnoho měšťanů odešlo. Jeden zdroj připisuje zánik přílišné propagaci zakládajícím měšťanem velšského původu, který také údajně pojmenoval Swansea po svém rodném městě.
V roce 1914 koupila doly American Smelting and Refining Company a udržela město ještě nějaký čas při životě. Hřebíčkem do rakve však byla Velká hospodářská krize. Přes naprostou absenci ekonomických příležitostí zde obyvatelé setrvali až do roku 1943.
I když je město jen stínem svého dřívějšího já, nic vám nebrání být na noc obyvatelem Swansea. Díky pěti vyhrazeným kempům spravovaným BLM po celém městě může každý, kdo sem přijede, zakempovat přes noc. Mějte na paměti, že silnice je nezpevněná a na mnoha místech nerovná. Doporučuje se vyrazit terénním vozidlem s vysokou světlou výškou. Dovezte si také dostatek vody a jídla.