Francie v úterý očekává významné narušení veřejné dopravy, omezen bude také provoz některých škol. Zemi totiž již podruhé během měsíce zasáhnou hromadné stávky a protesty proti plánované reformě, která má zvýšit věk odchodu do důchodu. O situaci informovaly server France 24 a agentura Reuters.
Podle policejního zdroje agentury AFP se očekává, že do ulic po celé zemi vyjde přibližně milion lidí. Protestovat budou proti plánům na zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu z 62 na 64 let. Francie má přitom v současné době hranici nejníže ze všech velkých evropských ekonomik, upozornil server France 24.
Odbory, které na celý den naplánovaly shromáždění po celé Francii, chtějí udržet tlak na vládu. 19. ledna vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou změnou přibližně 1,1 milionu Francouzů.
🇫🇷 Public transport networks, especially train services, have been impacted; while some electricity companies report up to 100% of staff have joined the strikes. https://t.co/zGLDfyvH9J
— euronews (@euronews) January 31, 2023
„Tato reforma je nespravedlivá a brutální,“ prohlásil generální tajemník odborového svazu státních zaměstnanců UNSA Luc Farre. „Posunutí (věku odchodu do důchodu) na 64 let je ze sociálního hlediska krokem zpět,“ poznamenal dle Reuters.
Mnoho lidí si v úterý bude muset zajistit náhradní dopravu, pracovat z domova nebo si vzít volno kvůli péči o děti školního věku.
Většina služeb pařížského metra a příměstské železnice bude výrazně omezena, uvedl dopravní podnik hlavního města RATP. Narušena bude i meziměstská doprava, jezdit bude pouze každý třetí rychlovlak, upozornila národní železniční společnost SNCF. Letecká doprava bude zasažena méně. Národní dopravce Air France informoval, že zruší každý desátý let na krátké a střední vzdálenosti, dálkové lety však nebudou ovlivněny. U mezinárodních vlakových spojů, včetně Eurostaru, se očekávají pouze menší výpadky.
Podle odborů zastupujících učitele Snuipp-FSU bude stávkovat přibližně polovina učitelů mateřských a základních škol. Stávkují také zaměstnanci ropných rafinerií a pracovníci v dalších odvětvích, včetně veřejnoprávních televizí, které místo zpravodajských pořadů pouští hudbu.
Většina Francouzů je proti reformě, Macron si však stojí za svým
61 procent Francouzů protestní hnutí podporuje, ukázal v pondělí nový průzkum společnosti OpinionWay. Oproti 12. lednu jde o nárůst o tři procentní body.
Nejkontroverznější částí revize je zvýšení minimálního věku odchodu do důchodu. Změny však mají také zvýšit počet let, po které musí lidé odvádět příspěvky, aby mohli pobírat plný důchod.
Reforma je „životně důležitá“ pro zajištění funkčnosti důchodového systému, uvedl prezident Emmanuel Macron v pondělí.
Posunutí věku odchodu do důchodu o dva roky a prodloužení doby placení by podle odhadů ministerstva práce přineslo dodatečných 17,7 miliardy eur (zhruba 420 miliard korun) ročních příspěvků na důchodové pojištění, což by umožnilo, aby se systém do roku 2027 vyrovnal.
Oponenti nicméně poukazují na to, že systém je v současné době vyvážený. Zároveň citují šéfa nezávislé Poradní rady pro důchody: „Výdaje na důchody se kontrole nevymkly.“
Vláda naznačila, že u některých navrhovaných opatření by mohl existovat prostor pro vyjednávání. Premiérka Élisabeth Borne ovšem prohlásila, že zvýšení věku odchodu do důchodu je „neoddiskutovatelné“.