Série The Last of Us od HBO se stala natolik populární, že inspirovala vědce. Američtí odborníci zjistili, že houby mohou kvůli klimatickým změnám skutečně mutovat a vést k nemocem rezistentním na léky. Informoval o tom server Independent.
Po uvedení úspěšného seriálu The Last of Us se začali ke scénáři vyjadřovat vědci, kteří diskutují o tom, zda může parazitická houba z fiktivního post-apokalyptického světa cordyceps měnit lidi na své loutky stejně jako v případě hmyzu.
Vědci se shodují, že houba člověku nebezpečná není. Naopak se hojně používá v čínské medicíně. Ale co globální oteplování? Tvůrci The Last of Us si totiž pohrávají s myšlenkou, že mohou vzniknout vhodné podmínky pro expanzi cordyceps.
Can fungi threaten human existence like in ‘The Last of Us’? https://t.co/QVBP2zxs44
— The Independent (@Independent) February 1, 2023
Shmuel Shoham z lékařské fakulty Univerzity Johnse Hopkinse přiznal, že díky menším rozdílům mezi teplotami v lidském organismu a okolí by houby odolné vůči vysokým teplotám opravdu mohly v lidském organismu přežít.
Nyní web Independent upozornil na studii amerických vědců z Duke School of Medicine, podle nichž může vést globální oteplování k tomu, že se houby jako cordyceps stanou odolnějšími vůči vysokým teplotám a začnou lidem škodit.
Vědci podrobili v laboratoři tepelným testům patogenní houbu Cryptococcus deneoformans neboli Kryptokokus tvárný. Všimli si, že čím větší teploty, tím více houba prodělá genetických změn.
Nemoci mohou šířit spory
Některé z těchto genetických změn by například mohly zvýšit odolnost houby vůči vysokým teplotám nebo vést k většímu potenciálu způsobovat nemoci. Vědci ve studii publikované v PNAS vysvětlují, že vysoké teploty způsobují pohyb DNA houby.
Aktivují se transponovatelné elementy, pohyblivé geny, které se v DNA dokážou vmáčknout na jiné místo. Geny houby se pak začnou chovat jinak. Spoluautorka studie Asiya Gusa vysvětlila, že tepelný stres urychluje vznik nových mutací a může tento proces stimulovat.
Výzkumníci zjistili, že houbám se nejlépe dařilo v laboratorním médiu při tělesných teplotách oproti houbám vystaveným 30 stupňům Celsia. Houby vystavené tělesným teplotám měly po pouhých osmi dnech růstu pětkrát vyšší míru mutací pohyblivých genů.
Tým na základě testování chování houby u myších uvedl, že její mutace mohou být ještě rychlejší ve skutečném organismu s imunitními reakcemi a dalšími stresory. Lidský organismus by se tak pro houby mohl stát ideálním útočištěm.
„Tohle je fascinující studie, která ukazuje, jak mohou rostoucí teploty ovlivnit vývoj hub nepředvídatelným směrem,“ řekl další autor studie Arturo Casadevall z Univerzity Johnse Hopkinse.
„Všechno, co ta houba dělá, je skutečné,“ uvedl pro The Hollywood Reporter uchvácený tvůrce The Last of Us Craig Mazin a odkázal na řadu dokumentů, které parazitické houby popisují. Gusa potvrzuje, že parazitické houby se takto skutečně chovají, akorát nemění lidi v zombie.
Kromě toho neexistuje riziko infekčních chorob, neboť houbami se nemůžeme nakazit navzájem. Ale spory hub vdechujeme ze vzduchu neustále. Naštěstí pro nás máme imunitní systém vyvinutý k tomu, aby s nimi bojoval.