Pentagon uvedl, že od čtvrtka sleduje v americkém vzdušném prostoru čínský špionážní balon. Podle vysokých vládních představitelů sbíral informace nad klíčovými oblastmi ve výšce výrazně nad trasami komerčních letů. Ministerstvo obrany zvažuje jeho sestřelení. Informovala o tom stanice BBC a list The Guardian.
Představitelé Pentagonu podle BBC News prozradili, že od čtvrtka pozorují podezřelý balon, o němž se domnívají, že patří Číně a že je špionážní. Informace o jeho rozměrech či přesné nadmořské výšce neuvedli.
Balon se pohybuje ve výškách dalece nad trasami komerčních letů, pro civilní obyvatelstvo tedy nepředstavuje hrozbu. Nad americké území přiletěl z kanadského vzdušného prostoru.
The US is tracking a suspected Chinese surveillance balloon seen over the country’s airspace for a couple of days https://t.co/qv9T1HonpX pic.twitter.com/eKGybNonQv
— Al Jazeera English (@AJEnglish) February 3, 2023
Naposledy objekt přeletěl nad Montanou. Hustě osídlený stát hostí na vojenské základně Malstorm jednu ze tří jaderných raketových sil v USA. Pentagon uvedl, že špionážní balon létal nad citlivými místy a sbíral informace.
Obrana se nicméně domnívá, že kompromitace amerických zpravodajských služeb nehrozí, má totiž povědomí o jeho přesné poloze. Kromě toho se nezdá, že balon shromažďoval informace, které by nebylo možné získat ze satelitů.
Ignorance americké suverenity
Zástupci obrany o balonu informovali čínskou ambasádu ve Washingtonu a diskutovali o ní na americké ambasádě v Pekingu. Čína se k tomu zatím nevyjádřila. Se situací obeznámili amerického prezidenta Joe Bidena, který požádal o předložení vojenských možností, uvedl The Guardian.
Vysoký představitel obrany pod podmínkou anonymity uvedl, že ministerstvo je připraveno balon sestřelit. Do stavu pohotovosti připravilo bojové stíhačky, včetně strojů F-22. Panují však obavy z padajících trosek mezi civilisty v obydlených oblastech.
„Čínská drzá ignorance americké suverenity je destabilizující akcí, kterou je třeba řešit,“ uvedl na Twitteru předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy. K ní došlo v době, kdy se chystá americký ministr zahraničí Antony Blinken navštívit Čínu.
Blinken se v Pekingu setká s čínskými politiky, včetně hlavy státu Si Ťin-pchingem. Diskutovat budou o vzájemné bezpečnosti, otázkách kolem Tchaj-wanu a pandemii covidu-19, která se v Číně vymkla kontrole.
Vojenští experti uvedli, že používání balonů ke špionáži bude stále častější. Jsou totiž levnější než špionážní družice, obtížnější k detekci radary a hůře se sestřelují právě kvůli hrozbě trosek padajících na civilisty. I po průstřelech navíc mohou vydržet ve vzduchu celé dny.
Balony dokážou upravovat svou nadmořskou výšku s pomocí počítačů. Propočítávají, jak využít proudy větru v různých směrech a v různých vrstvách atmosféry. Unesou dokonce i bomby.