V roce 2021 lidé vyprodukovali 139 milionů metrických tun odpadu z jednorázového plastu. Jedná se tedy o největší množství v historii lidstva. Nová studie fondu Minderoo tak ukázala, že zvýšené povědomí o škodlivosti plastů v uplynulých letech na potřebnou změnu nestačilo. Plasty škodí životnímu prostředí také tím, že jsou vyráběné z fosilních paliv. Informoval o tom server CNN a SBS.
Lidé vytvořili v roce 2021 o 6 milionů metrických tun odpadu z jednorázových plastů více než v roce 2019. Tehdy fond Minderoo poprvé zveřejnil svůj index Plastic Waste Makers sledující množství plastového odpadu po celém světě. Znamená to, že každý člověk na planetě tak v roce 2021 vytvořil o kilogram opadu více. Nová studie proto ukazuje, že svět produkuje nejvíce plastu v historii lidstva. Informoval o tom server BBC.
Nebezpečný je jednorázový plastový odpad také proto, že je složený z polymerů vyráběných z fosilních paliv. Nejnovější výsledky ovšem ukazují, že jejich výrobu lidstvo nedokázala omezit i přes zvýšené povědomí o jejich škodlivosti. Poptávka po nich se naopak ještě zvýšila s touhou po jednoduchém a rychlém balení zboží. V roce 2021 tak za sebou lidstvo zanechalo asi 139 milionů metrických tun jednorázového plastu.
The world is producing a record amount of single-use plastic waste, mostly made from polymers created from fossil fuels, despite global efforts to reduce plastic pollution and carbon emissions, according to a new report. https://t.co/9PLdUphbXq
— CNN International (@cnni) February 6, 2023
Jedním z důvodu zhoršujících se výsledků je také nedostatečná recyklace. Nadále je tedy mnohem častější, že vytvořené plasty skončí na skládkách, plážích, v řekách nebo oceánech. „Stále je levnější vytvořit nové jednorázové plasty z fosilních paliv, než je využít znovu, nebo recyklovat,“ míní podle serveru SBS News studie. Doplnila také, že tvrzení velkých korporátů o jejich „zelených“ praktikách nejsou vždy shodné s realitou.
Potřebujeme novou infrastrukturu a finanční pobídky k recyklaci, uvádí studie
Ředitel fondu Minderoo a miliardář Andrew Forrest proto prohlásil, že velké firmy problém klimatické krize ignorují. „Pokud některé společnosti z petrochemického průmyslu tvrdí opak, dopouštějí se greenwashingu,“ dodal. Report proto také jmenoval 20 největších producentů jednorázového plastu. Patří mezi ně například americká firma ExxonMobil nebo čínská společnost Sinopec.
„Jednorázový plast není jen krizí znečištění, ale klimatickou katastrofou,“ vysvětlila studie. V roce 2021 totiž produkce takových plastů vytvořila na 450 milionů metrických tun oxidu uhličitého. Jedná se přitom o větší emise skleníkových plynů, než jaké vyprodukovalo například Spojené království. Ředitel fondu Minderoo proto apeluje na politiky, aby nastavili finanční pobídky k tomu, aby lidé i firmy více recyklovali. „Potřebujeme novou infrastrukturu,“ doplnil.