Americké ministerstvo obrany zjistilo, že čínský špionážní balon sestřelený v sobotu nad pobřežím Jižní Karolíny není ojedinělý. Podle Pentagonu má patřit do flotily, která za poslední roky obletěla pět kontinentů. Spojené státy proto nově získané informace o účelu balonu sdílely s desítkami spojenců. Informoval o tom server BBC a CNN.
Pentagon na tiskové konferenci ve středu sdílel nové informace o čínském špionážním balonu. Operovat měl podle něj z pobřežní čínské provincie Hainan. Cílit neměl ovšem pouze na Spojené státy americké (USA), ale také Japonsko, Indii, Vietnam, Tchaj-wan nebo Filipíny. Balon sestřelený v sobotu nad pobřežím Jižní Karolíny tak patřil do větší flotily balonů. Informoval o tom server BBC.
Podobné balony měly tedy podle amerického ministerstva obrany putovat nad severní i jižní Amerikou, jihovýchodní i východní Asií a Evropou. Pokrýt měly až pět kontinentů. „USA rozhodně nebyly jediným cílem tohoto širšího programu,“ vyjádřil se k novým zjištěním ve středu ministr vnitra Antony Blinken. Dodal, že proto sdílel data získaná z trosek balonu s více než desítkou amerických spojenců.
China’s fleet of high-altitude balloons have carried out surveillance on five continents, the Biden administration said, as it tries to bring international attention to the scope of the program https://t.co/LxCW8aeAwM
— The Wall Street Journal (@WSJ) February 9, 2023
Přesnou velikost čínské flotily balonu prozatím Pentagon odhadnout nedokáže. Operovat ovšem měla několik let. Jednotlivé balony pak nebyly vždy stejné, vyráběné měly být v různých velikostech a za jinými účely. Nad územím USA měly přeletět nejméně čtyřikrát. „Dozvěděli jsme se hodně o tom, co jsou balony zač a jak je sledovat,“ okomentoval pak situaci mluvčí ministerstva obrany brigádní generál Pat Ryder.
Pobřežní stráž nadále pátrá po troskách balonu, snaží se získat další data
Čína však prozatím odmítá, že by měly být balony určené pro špionáž. Dle ní se mělo jednat o zařízení pro měření počasí, které omylem sletělo ze své původní dráhy. Balon se ovšem podle serveru Time dostal také nad „citlivé“ americké vojenské základny. Putoval například nad tou v Montaně, skrývající mezikontinentální balistické střely s jadernou hlavicí. Balony se pak příliš neliší od čínských vesmírných satelitů. Mají ale schopnost zaměřit se do detailu na jedno území.
Americká pobřežní stráž nadále hledá trosky balonu měřícího až 60 metrů. Zjistit se podle serveru CNN snaží bližší informace o tom, jaká data byl schopný měřit nebo k jakým satelitům mohl být napojený. Pentagon rovněž dosud neví, zda byl balon schopný informace posílat Číně v reálném čase, nebo je pouze ukládal. Kvůli incidentu pak musel americký ministr vnitra Antony Blinken odvolat svou plánovanou diplomatickou návštěvu Pekingu.