Někteří vědci se obávají, že globální oteplování nezastavíme a naše planeta se ohřeje o více než dva stupně. Z toho důvodu se stále častěji přiklánějí ke geoinženýrství. Americký astrofyzik teď přišel s nezvyklým nápadem vystřelovat do vesmíru z děla umístěného na Měsíci lunární prach, který by blokoval sluneční záření, napsal Independent.
Ben Bromley z University of Utah přišel s naprosto šíleným nápadem, jak zvrátit globální oteplování a získat tím lidstvu více času se s ním vypořádat. Na Měsíci chce těžit miliony tun prachu, které by do vesmíru vystřelovalo elektromagnetické dělo.
Původně Bromley přemýšlel nad uhlím nebo mořskou solí. Naše družice má ale mnohem nižší gravitaci než Země, doprava jejího prachu na orbitu by byla snazší a levnější, upozorňuje server Independent.
The astrophysicists theorize that 11 million tons of moon dust could create a shield that dims the sun’s rays by 1.8%. https://t.co/Q2kEaXjrRj
— Insider Tech (@TechInsider) February 9, 2023
Tento nápad prezentovaný v PLOS Climate zní spíše jako sci-fi a jeho proveditelnost lze označit za spekulativní, i když ne nemožnou. Jeho provedení by bylo velmi složité a nákladné. Bromley počítá s nutností dopravit na Měsíc těžební a dopravní techniku a zmíněné dělo.
Uvádí také vybudování další vesmírné stanice v Lagrangeově bodě L1 mezi Zemí a Sluncem. Stanoviště by pomáhalo prach usměrňovat na ideální dráhy, aby materiál poskytoval Zemi co nejvíce stínu.
Projekt by nikdy nesměl skončit
Tento prachový stmívač by fungoval jako slunečník a blokoval by významnou část slunečního záření. Myšlenka je ambiciózní, ale nedomyšlená, což přiznává i Bromley. Problémem spočívá v nekonečnosti projektu.
Měsíční prach by musel být na orbitu dopravován neustále. V případě zastavení projektu by naopak došlo k prudkému oteplování naší planety a efekt prachového stínidla by byl ztracen.
Bromley ale nechce, aby jeho nápad nahradil cíle Pařížské dohody. „Naše strategie je možná jen výstřelem na slepo, měli bychom ale prozkoumat všechny možnosti pro případ, že bychom potřebovali více času,“ řekl Bromley.
Výhodou Bromleyova geoinženýrství je absence škodlivých vlivů na naši planetu. Vědci přišli například s nápadem vystřelovat do zemské atmosféry reflexní částice zabraňující v průniku slunečního záření na povrch.
Tato metoda, stejně tak jako další nápady v geoinženýrství, ale představují hrozby pro životní prostředí. Experti se k nim uchylují častěji, neboť stále více klimatických modelů předpovídá, že oteplování nad dva stupně včas nezastavíme.