Po gigantických dinosaurech se Země stala domovem gigantických tučňáků. Paleontologové na Novém Zélandu popsali největšího, který kdy existoval. Vážil neuvěřitelných 154 kilogramů, což je trojnásobná váha dnešních tučňáků císařských. O objevu informovala televize Fox News.
Nový Zéland je díky absenci suchozemských predátorů pro různé druhy nelétavých ptáků rájem po celé věky. Zdejší podmínky dovolily vzkvétat nelétavým papouškům, kiviům a moaům. A po éře dinosaurů zde žil monstrózní tučňák, největší, který kdy na naší planetě existoval.
Mezinárodní tým vědců objevil na pláži v Severním Otagu na Jižním ostrově Nového Zélandu fosilie už v letech 2016 až 2017. Zkameněliny naskenoval a vytvořil digitální modely kostí, které následně porovnal s fosiliemi jiných potápivých ptáků, jako jsou alky, a také moderní tučňáci.
Biggest penguin in history was ‚monster bird,‘ weighed over 300 pounds https://t.co/vIO4vfl3E6
— Fox News (@FoxNews) February 11, 2023
Stáří fosilií vědci určili na 59,5 až 55,5 milionu let. Tento pták tedy žil zhruba 5 až 10 milionů let po masovém vymírání na konci křídy, při němž vyhynuli dinosauři. S pomocí kostí moderních tučňáků pak vědci určili jeho rozměry. Překvapilo je, když zjistili, že objevili největšího tučňáka všech dob.
Vážil neuvěřitelných 154 kilogramů, což je trojnásobek dnešního tučňáka císařského. Z toho důvodu mu objevitelé dali jméno Kumimanu fordycei, což je podle televize Fox News kombinace maorských slov pro „monstrum“ a „pták“. Z fosilií identifikovali ještě druhý druh, jehož pojmenovali jako Petradyptes stonehousei.
Neohrožený tučňák
Ten byl pojmenován po Bernardu Stonehouseovi, prvnímu člověku, který pozoroval celý rozmnožovací cyklus tučňáka císařského. Tento druh dosahoval menších rozměrů než prvně zmíněný gigant. S 50 kilogramy však stále překonával tučňáka císařského, píše se ve studii publikované v Journal of Paleontology. Tučňák císařský obvykle váží mezi 22 až 35 kilogramy.
Jeden z autorů studie Daniel Ksepka upozorňuje, že se stále jedná pouze o odhad, neboť je fosilie fragmentovaná. Velké rozměry tučňáka však dávají smysl. Po dopadu zhoubného asteroidu na Zemi vyhynuli mořští plazi a předkové velryb a tuleňů stále žili na souši.
Mohutný tučňák s rozměry medvěda baribala byl na souši neohrožený. „Pokud jste jednokilový tučňák, hlavu vám může utrhnout racek,“ vysvětluje paleontolog z Bruce Museum v Greenwichi. „Ale 154kilový tučňák se bát nebude, protože by ho prostě rozdrtil,“ dodal.
Tyto rozměry tučňákovy mohly poskytnout další výhody, například schopnost ulovit větší kořist. V chladných vodách mohl lépe udržet tělesnou teplotu a soudě dle toho, že dnešní velcí živočichové se potápějí do větších hloubek, možná se takto choval i Kumimanu fordycei.