Japonsko s pomocí digitálních map přepočítalo své ostrovy a zjistilo, že jich má dvakrát více, než se dosud myslelo. Geografové napočítali o 7000 ostrovů více. Nové údaje rozlohu japonského území a jeho teritoriálních vod nezmění. Napsal o tom deník The Guardian.
Spočítat množství ostrovů na ploše více než 370 000 kilometrů čtverečních ve vulkanicky aktivní oblasti s častým špatným počasím není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Ostrovy vznikají a zase zanikají neustále.
Množství zpráv o vzniku nových ostrovů vlivem vulkanické činnosti či extrémních povětrnostních jevů a jiných naopak zaniklých ostrovech motivovalo vládu Japonska oslovit geografy. Chtěla zjistit, kolik ostrovů země vycházejícího slunce vlastně má.
Japan sees its number of islands double after recount https://t.co/1pbM341Pds
— The Guardian (@guardian) February 16, 2023
Japonsko naposledy provedlo sčítání ostrovů v roce 1987 s pomocí papírových map, což vedlo k aktuálnímu číslu 6852. V té době geografové definovali ostrov jako pevninu obklopenou mořem s rozměry nejméně 100 metrů.
V nejnovějším sčítání vládní agentura Geospatial Information Authority of Japan použila k počtům digitální mapy, které porovnala s leteckými snímky a dalšími daty. Touto moderní metodou mohli geografové vyloučit umělé ostrovy.
Napočítali celkem 14 125 ostrovů se zachováním stejných kritérií jako před 35 lety. Pevnina tedy musela mít rozměry nejméně 100 metrů, aby ji geografové mohli klasifikovat jako ostrov. Japonsko má celkem o 7273 ostrovů více, než se dříve myslelo.
Rozloha Japonska zůstává stejná
Vládní agentura, která svá zjištění zveřejní během několika příštích týdnů, podle The Guardian uvedla, že nový počet pravděpodobně nerozšíří japonské území ani japonské teritoriální vody.
Jeden z japonských poslanců však už v roce 2021 parlament upozornil, že povědomí o přesném počtu ostrovů je v národním zájmu a vyzval k jejich přepočítání. Japonská vláda provedla nové sčítání i kvůli kritice, podle níž byly aktuální údaje zastaralé.
Podle nových údajů zahrnují některé z japonských prefektur obrovské množství ostrůvků. Severní prefektura Hokkaidó a jeden ze čtyř hlavních ostrovů Japonska například zahrnuje 1473 ostrovů. Jihozápadní prefektura Nagasaki jich má 1479.
Ostrovem myslíme samostatnou pevninu stoupající z hladiny moře. Kontinent sice rovněž moře obklopuje, za ostrov ale považujeme pevninu menších rozměrů. Velmi malé ostrovy označujeme jako ostrůvky a k sobě patřící ostrovy souostroví.
Ostrovy dělíme na několik typů. Zatímco kontinentální ostrovy leží poblíž pevniny na kontinentálním šelfu, oceánské jsou naopak od kontinentálních šelfů vzdálené a leží na odlehlé vodní ploše.
Ke kontinentálním ostrovům patří říční, vzniklé naplavením materiálu a přílivové. Ty vznikají během přílivu a při odlivu se z nich stávají poloostrovy. K oceánským patří ostrovy vulkanické a korálové, které vznikají činností sopečné aktivity a korálů.