Očekává se, že AR a VR náhlavní soupravy budou další velkou novinkou v oblasti spotřebitelských technologií. Společnost Apple by mohla představit svou náhlavní soupravou pro smíšenou realitu ještě letos. Nejnovějším účastníkem na tomto trhu jsou bezdrátové brýle Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition. Společnost je představila na veletrhu MWC 2023 a podrobně popsala, jak je lze využít k ovládání chytré domácnosti. Informoval o tom server Engadget a Android Police.
Společnost vyrobila brýle ze slitiny hořčíku a titanu a z dílů z uhlíkových vláken, aby byly co nejlehčí. Zařízení je vybavené na zakázku vyrobenou křemíkovo-kyslíkovou anodovou baterií, která podle Xiaomi sníží fyzickou zátěž uživatele. Díky tomuto váží zařízení jen 126 g.
Boasting a retina-level near-eye display for AR glasses, Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition delivers a truly immersive visual experience. Moreover, our self-developed Xiaomi AR Gesture Control empowers effortless control between virtual and real space. pic.twitter.com/EipqBWxkpW
— Lei Jun (@leijun) February 27, 2023
Jak uvedl server Engadget, zařízení je vybaveno dvojicí microOLED displejů. Ty jsou připojené, jak společnost vysvětluje, „k dvojici hranolů volného tvaru, které vedou světlo“, a to tak hustě, že vaše oči nepostřehnou jednotlivé pixely. Společnost také tvrdí, že brýle nebudou ztrácet tolik jasu, jako jiné podobné displeje, s maximálním jasem až 1 200 nitů. Pokud budete chtít použít brýle jen pro VR, jsou přední čočky elektrochromatické a automaticky se ztmaví, když se potřebujete soustředit na virtuální svět.
Stejný čip jako v Meta Quest Pro
Nové brýle Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition využívají čip Snapdragon XR 2 Gen 1 od společnosti Qualcomm s podporou vývojové platformy Snapdragon Spaces XR pro spouštění různých aplikací. Zajímavé je, že stejný čip využívá i loni oznámený Meta Quest Pro.
Zařízení se bezdrátově připojuje k telefonu. Podporované modely jsou například telefony řady Xiaomi 13 nebo jiný telefon s technologií Snapdragon Spaces, jako je OnePlus 11. Zařízení využívá vlastní komunikační linku společnosti Xiaomi, aby dosáhlo latence spojení pouhých 50 ms.
K manipulaci s digitálním světem má zařízení pokročilé sledování rukou. V koncepčním videu se uživatel dívá na chytré světlo a deaktivuje ho stisknutím virtuálního spínače, který se vznáší nad samotným zařízením. Uživatelé budou moci brouzdat po internetu a potenciálně brýle používat i pro účely produktivity.
Bohužel zatím není známa cena ani dostupnost. Zařízení již existuje ve fungující podobě, nejedná se jen o koncept, ale společnost ještě nejspíš potřebuje doladit detaily.