Americké úřady se domnívají, že je velmi nepravděpodobné, že by záhadné onemocnění označované jako „havanský syndrom“ způsobila nepřátelská cizí mocnost. Informuje o tom BBC, AP News a další servery.
Od roku 2016 hlásí američtí diplomaté po celém světě podivné příznaky. Existují domněnky, že by za těmito záhadnými nevolnostmi mohlo stát Rusko, Čína nebo jiné země.
BREAKING: U.S. intelligence agencies say they cannot link a foreign adversary to any of the incidents associated with so-called “Havana syndrome,” the hundreds of cases of brain injuries and other symptoms reported by American personnel around the world. https://t.co/FmJ86skAoz
— The Associated Press (@AP) March 1, 2023
Zatímco USA nyní tuto teorii odmítají, žádné jiné vysvětlení nebylo podáno. Název jevu „havanský syndrom“ pochází z hlavního města Kuby, kde byl zjištěn první případ.
Ve středu Úřad ředitele národních zpravodajských služeb (ODNI) zveřejnil odtajněné hodnocení odrážející názor sedmi vládních agentur. Ty prověřily více než 1 500 „anomálních zdravotních případů“ ve více než 90 zemích.
Mezi oběťmi byli zpravodajští důstojníci, vojáci a zaměstnanci ministerstva zahraničí a vysoce postavení asistenti vládních osobností, jako je viceprezidentka Kamala Harris.
Ze sedmi zúčastněných agentur se jich pět shodlo na tom, že „dostupné zpravodajské informace důsledně svědčí proti zapojení protivníků USA do způsobení hlášených incidentů“. Podle nich je to „velmi nepravděpodobné“.
Úroveň důvěry mezi zúčastněnými agenturami se však lišila. Zpráva uvádí, že dvě agentury mají v hodnocení „střední až vysokou“ důvěru, zatímco tři jen „střední“ důvěru.
„Jedna agentura soudí, že je pouze nepravděpodobné, že by v tom hrál roli zahraniční protivník,“ uvádí se v hodnocení.
Americký personál, který byl zasažen „havanským syndromem“, hlásil závratě, bolesti hlavy a intenzivní a bolestivý zvuk v uších. Kromě Kuby byly případy hlášeny i v Ženevě, Berlíně a jinde.
Může za to myš od PC?
Předchozí zpráva zveřejněná americkou zpravodajskou komunitou počátkem roku 2022 určila, že většinu případů lze vysvětlit přirozenými příčinami nebo stresem. Jak píše AP News, tyto příznaky může způsobovat například elektromagnetické vlnění ze zařízení, jako je třeba počítačová myš. Způsobit je ale může například i pokažená klimatizace. Několik desítek případů ale zůstalo nevysvětleno a mohlo být „pravděpodobně“ způsobeno skrytým zařízením.
Ředitel CIA William Burns ve svém prohlášení uvedl, že tato zjištění „nezpochybňují zkušenosti a skutečné zdravotní problémy, které během služby naší zemi hlásili zaměstnanci americké vlády a jejich rodinní příslušníci – včetně vlastních důstojníků CIA.“
V interní zprávě, kterou získala americká partnerská stanice BBC CBS, americké ministerstvo obrany uvedlo, že příznaky havanského syndromu jsou „skutečné a přesvědčivé“.
Na středeční tiskové konferenci ve Washingtonu mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price řekl, že „kniha není nikdy zcela uzavřena“, pokud jde o hodnocení zpravodajských služeb.
„Hodnocení, jako je toto, je založené na nejlepších informacích, které máme v daném okamžiku k dispozici,“ řekl. Dodal, že veškeré nové informace budou zohledněny v budoucích hodnoceních této zvláštní nemoci.
V souvislosti s rostoucím povědomím veřejnosti začali američtí zákonodárci v roce 2021 přijímat právní předpisy zaměřené na podporu obětí tohoto syndromu. Zákon o pomoci americkým obětem postiženým neurologickými útoky (HAVANA) podepsal v říjnu téhož roku prezident Joe Biden.
V pokynech ministerstva zahraničí se uvádí, že zaměstnanci s potvrzeným poškozením mozku v důsledku tohoto onemocnění mají nárok na více než 180 000 dolarů (necelé 4 miliony korun). pro každého z nich. Není veřejně známo, na jakou částku mají nárok zaměstnanci CIA, kteří se stali obětí.