Francouzské odbory oznámily další stávky kvůli kontroverzní důchodové reformě. Jejich cílem je život ve Francii zastavit a tamní ekonomiku „vzít jako rukojmí“. Očekává se obrovská účast lidí z mnoha profesí a „mobilizace mládeže“, v jejímž rámci se k protestům připojí studenti středních a vysokých škol. Informují o tom France 24 a Zawya.
Ve francouzské společnosti to kvůli plánované reformě důchodových práv a zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 let na 64 let vře. Některé z hlavních odborových svazů oznámily další stávky na 7. března.
Očekává se, že potrvají celé dny a podnítí ve společnosti nepokoje, které přimějí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona naslouchat a jednat. Stávky budou oproti dosavadním letošním protestům odlišné.
France braces for strikes that could bring the country ‘to a standstill’ for days on end https://t.co/4azIyCbwsP pic.twitter.com/Y1uAPtxWZS
— FRANCE 24 – Europe (@EuropeF24) March 6, 2023
Na konci každého dne stávky mají zúčastnění zaměstnanci hlasovat o jejím možném prodloužení, upozorňuje stanice France 24. Odbory doufají, že bez konečného data postupné odstávky naruší každodenní život a ekonomiku.
Cílem odborů je ohrozit ekonomiku natolik vážně, že si podmaní francouzskou vládu a přimějí ji změnit důchodovou politiku. „Vždy jsme říkali, že v případě potřeby zařadíme vyšší rychlostní stupeň,“ oznámil šéf vlivného odborového svazu CGT Philippe Martinez.
Stávek se zúčastní dělníci v plynárenském průmyslu, dodavatelé elektřiny a lidé z profesí, jako jsou strojvůdci, průmysloví pracovníci, poskytovatelé letecké a železniční dopravy a městské hromadné dopravy.
Mobilizace mládeže
Co se týče energetického průmyslu, zaměstnanci z tohoto sektoru stávkují od 3. března. Už v pátek snížilo několik jaderných elektráren výrobu a celkové dodávky elektřiny. Odboráři varují, že dojde k dalším cíleným blokádám, což se negativně odrazí na ekonomice.
Generální tajemník odborové konfederace CGT Energie Sébastien Ménesplier varoval: „Pokud Emmanuel Marcon nechce, aby se Francie zastavila a nastal pro energetický průmysl temný týden, bylo by pro něj lepší, aby své reformy stáhl.“
V úterý v rámci stávek zavřou i mnohé školy. Ve čtvrtek pak dojde k „mobilizaci mládeže“, což znamená, že se k protestům přidají studenti středních a vysokých škol. Odboráři také vyzvali k akcím ropné rafinerie.
Ty mají zablokovat ekonomiku neustálými výpadky a narušit výrobu, distribuci a dovoz paliva. Stávek se zúčastní i zaměstnanci v odvětví benzinu, farmaceutického sektoru, sběrači odpadu, dělníci v docích a 1,5 milionu kovodělníků.
Kovodělníci mnohdy pracují v předních leteckých, automobilových a ocelářských firmách. Očekává se účast zhruba 1,1 až 1,4 milionu lidí na asi 260 demonstracích po celé zemi, uvedla podle webu Zawya policie.