Rozhodnutí Všečínského shromáždění lidových zástupců o příštím cíli ekonomického růstu reflektuje současné globální problémy. Čína se však potýká nejen se světovou inflací, ale také trvajícími dopady politiky „nulového covidu“ a snižující se pracovní silou. Letos proto hodlá dosáhnout růstu o 5 procent. Přesto oznámila také další navýšení vojenských výdajů. Informoval o tom server BBC a CNN.
Následující týden bude téměř tři tisíce delegátů Všečínského shromáždění lidových zástupců rozhodovat o budoucnosti Číny. V neděli se zaměřili například na její ekonomiku a stanovili tak nový cíl jejího růstu. „Prokazuje stabilní obnovu a obrovský potenciál, stejně jako impuls pro budoucí růst,“ okomentoval současný stav podle serveru CNN Business čínský premiér Li Keqiang. Přesto se shromáždění neodhodlalo k tomu, stanovit si příliš ambiciózní plán.
Oznámilo totiž, že letos očekává ekonomický růst o 5 procent. Podle serveru Al Jazeera se přitom jedná o jeden z nejnižších cílů za poslední dekády. Země totiž musí nadále bojovat s dopady své předchozí striktní politiky „nulového koronaviru“. Kromě toho čelí také snižujícímu se počtu pracující populace způsobeného propadem porodnosti. Čínský premiér pak ve svém proslovu poukázal rovněž na „zahraniční pokusy o potlačení a zastavení Číny“.
Nízký cíl si navíc lidové shromáždění stanovilo navzdory dobrým výsledkům únorové výrobní aktivity. Vzrostla totiž nejrychleji za poslední dekádu. Čínská ekonomika také loni vytvořila více než 12 milionů pracovních míst ve městech. Většina ekonomů proto předpokládá, že Čína letos svého cíle dosáhne poměrně bez problémů. Minulý rok pak tamní ekonomika vzrostla o pouhá tři procenta. Důvodem byly především silné vlny nákazy koronavirem.
Je třeba zintenzivnit vojenský výcvik i připravenost, míní čínský premiér
Kromě ekonomiky se delegáti lidového shromáždění věnovali v neděli také novému vojenského rozpočtu. Rozhodli se ho letos navýšit o sedm procent a stanovili ho tak na 225 miliard dolarů, tedy téměř na 5 bilionů korun. Někteří analytikové ovšem podle serveru BBC poukazují na to, že Čína opravdová čísla svých výdajů skrývá. „Ozbrojené síly by měly zintenzivnit vojenský výcvik i všeobecnou připravenost,“ okomentoval situaci premiér Li Keqiang. Rozhodnutí shromáždění pak nejspíše reflektuje zhoršující se vztahy s USA.
China’s National People’s Congress kicked off its annual parliamentary session by announcing a modest target of 5% for economic growth and is poised to implement the biggest government shake-up in a decade https://t.co/wzxBuVeymr pic.twitter.com/eIhH7kbzYF
— Reuters (@Reuters) March 5, 2023
Americká vláda také dlouhodobě varuje před čím dál napjatějšími vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem. Čína totiž považuje stát za svoji provincii, která se od ní nezákonně odtrhla. Podle USA tak hrozí, že by zemi mohla druhá největší ekonomika světa napadnout. Na současném lidovém shromáždění pak mají delegáti rovněž odhalit jméno nového premiéra. Kromě toho také formálně potvrdí Si Ťin-pchinga jako prezidenta v jeho už třetím funkčním období. Komunistická strana ho oficiálně znovu zvolila v říjnu loňského roku.