Lidstvo je na fosilních palivech závislé. „Vyléčit“ se z této závislosti a pomoci tak zdraví naší planety je ovšem jednou z největších výzev. Produkce i spotřeba fosilních paliv je na vzestupu i přes snahu světa vsadit na obnovitelné zdroje. The Conversation oslovil dvojici odborníků, která popsala, co tato transformace obnáší.
Ropa neslouží pouze ke krmení našich plechových mazlíčků. Ropa je nedílnou součástí našeho každodenního života. Aplikuje se v plastech, výrobních procesech, tkaninách, barvách a chemikáliích.
Pokud máme přemýšlet o přechodu na alternativní zdroje, musíme plně pochopit integraci ropy do našich životů, domnívá se odborný asistent v oboru historie USA na University of Toronto Mississauga Caleb Wellum.
After oil: the challenge and promise of getting the world off fossil fuels – podcast https://t.co/gqOl5nFjAt
— The Conversation Canada (@ConversationCA) February 23, 2023
The Conversation jej oslovil ve svém podcastovém pořadu The Conversation Weekly a část rozhovoru zveřejnil v přepisu na webu. On prozradil, že závislost lidstva na ropě je strategií energetických gigantů, podle nichž je moderní svět bez ropy utopií.
Nevyhnutelný přechod na obnovitelné zdroje provází řada výzev. Například, máme těžit ropu do poslední kapky, nebo hledat obnovitelné zdroje právě teď? Wellum poznamenal, že naše vzorce spotřeby formovala ropná krize v 70. letech.
Chce to politické kroky
Debata mezi ekonomy a ekology nás postavila na křižovatku našeho současného vztahu k ropě, poznamenal Wellum. „Všiml jsem si názoru, že je potřeba odklonit se od ropy,“ vysvětloval odborník. Tento názor je populární právě dnes.
„Také se objevil argument volného trhu, podle něhož byla energetická krize známkou špatné politiky vlád zasahujících do trhů, čímž je činily neefektivní,“ pokračoval Wellum. K tématu se vyjádřila i profesorka humanitární geografie Natalie Koch.
Expertka na projekty v oblasti zelené energie na Univerzitě Heidelberg zastává názor, že přechod na obnovitelné zdroje není jen o udržitelných technologiích a ambiciózních projektech.
„Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují, proč jsme na ropě závislí,“ souhlasí s ní Wellum. Netýkají se však pouze zdrojů energie. „Je to o politických rozhodnutích.“ Koch dodává, že zelené projekty mají svou velkolepostí přilákat pozornost.
Upozornila ale, že mnohdy nejsou takové, jak se tváří a odkázala na solární farmu v marocké poušti. Jedná se o jeden z největších takových projektů na světě. Doplácí však na problémy s nedostatkem potřebné vody.