Republikáni zahájili vyšetřování postupu administrativy prezidenta Joe Bidena při stahování amerických sil a spojenců z Afghánistánu. Kongres v rámci procesu vyslechl svědectví bývalých vojáků a dalších svědků, kteří se zúčastnili evakuace na kábulském letišti. Informují o tom The Guardian a ABC News.
Ve středu proběhlo v americkém Kongresu první z řady plánovaných slyšení, během něhož poskytli bývalí vojáci svědectví o evakuaci na kábulském letišti. Republikáni totiž chtějí prošetřit postup Bílého domu během chaotického stažení amerických sil z Afghánistánu.
Americké síly dostaly na stažení z Afghánistánu po rozkazu prezidenta Joe Bidena čas do května. Tuto lhůtu jim stanovil Tálibán, který celý svět překvapil bleskovými územními zisky. Zpravodajci už jen s údivem sledovali rychlý rozpad afghánské vlády a armády.
Veškerá lidská masa proudila na kábulské letiště, odkud vzlétala armádní letadla naložená americkými vojáky, americkými občany a afghánskými spojenci. Těm hrozilo od Tálibánu smrtelné nebezpečí.
Veterans give searing testimony on US withdrawal from Afghanistan at hearing https://t.co/epEyJQsHQk
— Guardian news (@guardiannews) March 8, 2023
„Stažení bylo podle mého názoru katastrofou a byl tam neomluvitelný nedostatek odpovědnosti a množství nedbalosti,“ cituje list The Guardian slova bývalého seržanta námořní pěchoty Tylera Vargas-Andrewse.
Vargas-Andrews přišel o ruku při sebevražedném útoku před kábulským letištěm. Při něm zahynulo 13 členů amerických sil a desítky Afghánců. V slzách vzpomínal na scény zoufalství, když rodiče předávali své děti vojákům v naději, že budou zachráněny.
Mnozí Afghánci, kteří neměli šanci se z letiště dostat, si pak raději ve strachu z krutosti Tálibánu vzali život. „Vidím tváře všech, které jsme nemohli zachránit. Všech lidí, které jsme tam nechali,“ řekl armádní specialista Aidan Gunderson.
Selhání Bidenovy administrativy
Mnoho zoufalých Afghánců se snažilo chytit odlétajících letadel a pak doslova padalo z nebes. Jejich strach byl oprávněný. Četná svědectví popisují, jak Tálibán během obsazování státu střílel a brutálně mlátil lidi, píše server ABC News.
Afghánská vláda Tálibánu oficiálně neuznaná zbytkem světa zavedla tvrdou politiku krutě trestající afgánské vojáky, úředníky a spojence a v podstatě vyřazující ženy ze společnosti. Kongresman Michael McCaul upozornil, že v zemi zůstala více než tisícovka Američanů.
Spojené státy za sebou podle něj navíc zanechaly téměř 200 000 afghánských spojenců, kteří americkým vojákům během 20leté války pomáhali. Republikánský politik zmínil své odhodlání dostat je „sakra pryč“.
„To, co se v Afghánistánu stalo, bylo systémové zhroucení federální vlády na všech úrovních a ohromující selhání vedení Bidenovy administrativy,“ vznesl kritiku McCaul. Za fatální bezpečnostní selhání pak lze označit vzniklé ztráty na životech.
Vargas-Andrews pod přísahou Kongresu sdělil, že on a další příslušníci americké armády identifikovali dvojici mužů, kteří se snažili dostat na kábulské letiště, jako možné atentátníky. Jejich velitel však odmítl vydat rozkaz k eliminaci podezřelých.
V Afghánistánu sloužilo více než 800 000 Američanů a 2461 jich zemřelo, včetně 13 obětí sebevražedného atentátu na kábulském letišti, za který dosud nikdo nenesl odpovědnost. „Nikdo nebyl hnán k odpovědnosti,“ stěžoval si Vargas-Andrews.