Srí Lanka potřebuje institucionální reformy, aby dosáhla dluhové udržitelnosti. V opačném případě totiž zemi, která se potýká s nejhorší finanční krizí za poslední desetiletí, nepomůže ani záchranný balíček Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve výši 2,9 miliardy dolarů ani jiné finanční injekce, řekl pro CNBC ekonomický expert.
„Pokud nezměníte instituce a pravidla hry, jimiž se tyto země řídí, vždy zůstanou ve stejné situaci… situaci, v níž se nacházely již dlouho,“ vysvětloval pozici chudých států, jako je Srí Lanka, v pořadu CNBC Squawk Box Asia odborník Steve Hanke.
Hanke hrál klíčovou roli během zavádění nových měnových režimů na rozvíjejících se trzích, například v Argentině a Černé Hoře. Rovněž byl ekonomickým poradcem bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana.
Sri Lanka needs institutional changes for long-term debt sustainability, says professor https://t.co/BlbpI2VWpS
— CNBC (@CNBC) March 10, 2023
V současnosti vykonává funkci profesora aplikované ekonomie na prestižní Univerzitě Johnse Hopkinse. „Ve skutečnosti je většina osobností zapojených na Srí Lance na vysoké úrovni úplně stejná jako po léta. Takže se nic nezměnilo,“ řekl.
MMF v září schválil Srí Lance půjčku ve výši 2,9 miliardy dolarů. Tento obnos má sloužit jako dluhová pomoc státu zasaženého nejhorší finanční krizí za poslední desetiletí, která dá jeho veřejné finance do pořádku.
Půjčku instituce uvolní až po splnění Srí Lanky stanovených podmínek MMF. Jihoasijský stát se musí oddlužit u svých věřitelů, jako je Čína, Indie a členové takzvaného Pařížského klubu, sdružení nejbohatších věřitelů.
Dohoda na dosah ruky
„K zajištění udržitelnosti dluhu a odstranění mezer ve financování bude zapotřebí i dodatečné financování od multilaterálních partnerů,“ uvedl fond při schvalování půjčky. Hanke však nevěří, že tato půjčka cokoli změní.
„Musíte si uvědomit, že tady máme zemi, která od roku 1965 měla 16 programů MMF a všechny selhaly,“ upozornil profesor. „Dostanete dočasnou úlevu v očekávání finanční pomoci,“ upozornil a dodal, že žádný z těchto programů nefunguje z dlouhodobého hlediska.
Srí Lanka již dosáhla dohody s Čínou, která poskytla jihoasijské zemi zásadní ujištění o restrukturalizaci dluhu. Tento krok by mohl vydláždit cestu ke konečnému schválení čtyřleté pomoci MMF.
„Včera večer jsme obdrželi dopis o finančním zajištění od Exim Bank of China,“ uvedl v úterý nově zvolený srílanský prezident Ranil Wickremesinghe. „V souladu s tím jsme téže noci podepsali s guvernérem centrální banky schvalovací dopis a předali jej MMF.“
„Doufám, že do konce tohoto měsíce, do čtvrtého týdne, splní MMF svou povinnost,“ dodal prezident a zmínil rovněž očekávanou pomoc od Světové banky a Asijské rozvojové banky brzy po dosažení dohody s MMF.
Srí Lanka se od minulého roku potýká s nedostatkem devizových rezerv, potravin, léků, paliv a elektřiny. Tato krize vedla k rozsáhlým protestům, před nimiž musel ze státu uprchnout tehdejší prezident Gotabaya Rajapaksa.