Vědci z Kanady došli k závěru, že covid-19 neměl natolik závažný dopad na lidskou psychiku, jak uváděly dřívější výzkumy popisující výrazné zhoršení duševního zdraví u mnoha jedinců. Lidé zůstali izolováni a čelili dalším problémům souvisejícím s pandemickými restrikcemi. Napsal o tom list The Guardian.
Před třemi lety jinak rušné městské ulice plné života utichly. Svět nečekaně zastavila pandemie nemoci covid-19, která obrátila na ruby životy nás všech. Nová metaanalýza 137 studií naznačuje, že to nemělo tak závažný dopad na lidskou psychiku, jak uváděly jiné výzkumy.
Profesor na McGillově univerzitě a hlavní autor práce publikované v British Medical Journal Brett Thombs uvedl, že mínění o dopadu pandemie na duševní zdraví bylo často založeno na „nekvalitních“ studiích. Ty označil spíše za „sebenaplňující proroctví“ než přísnou vědu.
Covid’s effect on mental health not as great as first thought, study suggests https://t.co/uUSAycqoXw
— The Guardian (@guardian) March 9, 2023
„Duševní zdraví a covid-19 je mnohem rozmanitější téma, než si lidé myslí,“ cituje The Guardian Thombse. Tvrzení o závažných dopadech pandemie na duševní zdraví byla podle něj založena často na individuálních studiích sledujících konkrétní situaci na konkrétním místě v konkrétním čase.
„Obvykle nezahrnují žádné dlouhodobé srovnání s tím, co existovalo předtím nebo co přišlo potom,“ okomentoval tyto práce vědec. Zjištění přirovnává k detailnímu výzkumu, podle něhož nevzrostl během pandemie počet sebevražd. Přiznal však zhoršení úzkostí a depresí u žen, podle vědců nejspíše kvůli nárůstu rodinných povinností.
Jiné studie tvrdily pravý opak
Ženy rovněž častěji vykonávají práci v sociálních a zdravotnických zařízeních, kde zejména v pandemii čelily větší míře stresu. A během lockdownů vzrostl počet případů domácího násilí. Příznaky deprese se zhoršily také u malého počtu starších dospělých, univerzitních studentů a příslušníků sexuálních či genderových menšin.
Vědci došli k závěru, že vlády a zdravotnické agentury musejí produkovat kvalitnější a včasnější data o duševním zdraví. Jedině tak totiž mohou efektivněji zacílit své zdroje. Vlády by rovněž nadále měly řádně financovat služby v oblasti duševního zdraví zejména pro osoby nejvíce postižené pandemií.
Vědci z University of Queensland ale v roce 2020 zjistili dramatický nárůst deprese a úzkosti po celém světě. Experti z Royal College of Psychiatrists pozorovali prudký nárůst duševních nemocí v dubnu 2021. A loni vědci z Národní zdravotní služby (NHS) varovali před druhou pandemií deprese, úzkosti, psychózy a poruch příjmu potravy. Jedná se o seriózní studie prestižních a vážených institucí.
Metastudii komentovala expertka Gemma Knowles z King’s College London. S výsledky souhlasí a odkázala na vlastní výzkum, podle něhož se duševní zdraví některých lidí během pandemie zhoršilo a u jiných naopak zlepšilo. Rovněž upozornila na rizika pandemie pro již duševně nemocné osoby.