Ve světových oceánech plave asi 170 bilionů drobných plastových částic o celkové hmotnosti kolem dvou milionů tun. S takovými odhady přišli vědci z neziskové organizace 5 Gyres Institute. Varují, že pokud budeme nadále krmit moře a oceány plasty, jejich úklid bude k ničemu. Důležité jsou podle nich legislativní změny přímo u zdroje. Napsal o tom The Guardian.
K těmto výsledkům došli tažením sítě s drobnými oky několik kilometrů po hladině oceánu. Vědci určili množství plastového odpadu na kilometr vody a pomocí počítačového modelu analyzovali koncentraci plastů po opuštění řek, pobřeží a lodních tras.
Na základě toho pak odhadli množství plastů ve světových oceánech, napsal deník The Guardian. Vzorky odebrané v letech 1979 až 2019 odhalily rychlý nárůst znečištění oceánů od roku 2005.
More than 170tn plastic particles afloat in oceans, say scientists https://t.co/UeFMimyb5g
— Guardian Science (@guardianscience) March 8, 2023
Ve světových oceánech podle následných odhadu plave asi 170 bilionů drobných plastových částic o celkové hmotnosti kolem dvou milionů tun. Hlavní autor studie Marcus Eriksen řekl, že za tím stojí rapidní nárůst produkce plastů a „rozmnožování“ mikroplastů.
Chyběly také mezinárodní zákony zabývající se znečištěním oceánů, stojí ve studii publikované v časopise PLOS One. Plastové úlomky představují pro mořský život extrémní rizika, mohou totiž proniknout až k vnitřním orgánům živočichů.
Chyba přímo u zdroje
Vědci vůbec poprvé popsali roztrhání žaludku ostrými plastovými částicemi u buřňáků světlonohých. Mrtvá těla těchto mořských ptáků objevovali po dva roky při pobřeží ostrova Lorda Howa asi 600 kilometrů od východní Austrálie.
Mikroplasty mohou pronikat dokonce i do lidské krve, placent, mateřského mléka, buněk a nejhlubších struktur plic. Jejich dopad na lidské zdraví však není znám. Eriksen upozorňuje, že čištění moří a oceánů je k ničemu, pokud nezasáhneme přímo u zdroje.
„Pokud budeme pokračovat ve výrobě plastů současným tempem, čištění je marné,“ vysvětlil Eriksen a zkritizoval plastikářský průmysl, že odmítá závazky nákupu recyklovatelného materiálu a místo toho dusí planetu materiály na jedno použití.
„Musí existovat legislativa, která omezí výrobu a prodej plastů na jedno použití,“ upozornil profesor biologie a mikrobiální ekologie Edward J Carpenter. „Potřebujeme pro planetu zdravé oceány, v nichž může prosperovat život,“ dodal odborník.