Britská vláda schválila kontroverzní plán na vybudování čtyřproudého tunelu pod Stonehenge. Přes tři kilometry dlouhý tunel je součástí balíčku za 2,2 miliardy dolarů na modernizaci úzké dálnice A303. Dle zastánců dálniční tunel zmírní dopravní zácpy a zlepší zážitek návštěvníků. Oponenti se však obávají ztráty starodávných artefaktů, které mohou být stále ukryté pod zemí. Informoval o tom National Geographic.
Aktuálně schválený plán by měl rozšířit dálnici A303 na čtyři pruhy a ve chvíli, kdy se přiblíží ke Stonehenge, tak se ponoří do přes tři kilometry dlouhého tunelu. Dálnice totiž vede překvapivě blízko této ikonické památky a je proslulá dopravními zácpami.
Plán byl schválen navzdory silným námitkám archeologů, ekologů a současných druidů, kteří považují místo za posvátné.
Příznivci projektu tvrdí, že tunel vrátí krajinu do své původní podoby. „Návštěvníci budou moci Stonehenge zažít tak, jak by mělo být zažito, aniž by se museli koukat na kamiony hned vedle sebe,“ řekla pro National Geographic Anna Eavis z organizace English Heritage, která se stará o více než 400 historických památek po Anglii, včetně Stonehenge.
Odpůrci si ale myslí, že tunel může nenapravitelně poškodit starodávnou krajinu. V červnu zde bylo objeveno 20 hlubinných šacht. To přinutilo vládu odložit rozhodnutí o projektu o další čtyři měsíce, dokud nebylo možné nález posoudit.
Myšlenka na tunel byla poprvé navržena počátkem 90. let a od té doby se opakovaně vracela. Návrh byl ale vždy zamítnut z důvodu vysoké ceny.
Samotný tunel by měl být téměř 40 metrů pod povrchem. To by mělo být pod jakýmikoliv archeologickými vrstvami. Přístupy a přípravné archeologické práce ale budou do potenciálně na artefakty bohaté ornice zasahovat. Dle archeologa Mike Pittse ale byla ornice v oblastech souvisejících s projektem tunelu během staletí těžce zoraná.
Aliance odpůrců tunelu nicméně vyzvala vládu, aby plán přehodnotila. „Pokud je rozšíření A303 u Stonehenge považováno za zásadní, mělo by to být provedeno pomocí hlubinného tunelu o délce nejméně 4,5 kilometru. Cokoli kratšího by bylo v rozporu s Úmluvou o světovém dědictví a způsobilo by nenapravitelné škody na této krajině,“ uvádí se v jejich petici, kterou podepsalo 150 000 lidí.
Stonehenge byl na seznam světového dědictví UNESCO přidán v roce 1986 společně s nedalekým Avebury. V roce 2014 se zde podařilo pomocí mapovacích technik odhalit komplex starověkých památek, které byly po tisíce let skryty pod oblastí Stonehenge. Ročně památku navštíví 1,6 milionu lidí.