Obyvatelé Srí Lanky se dočkali zahájení záchranného balíčku od Mezinárodního měnového fondu. Čtyřletý program zahrnuje půjčku téměř tří miliard dolarů a přístup k dalšímu financování ve výši až sedm miliard dolarů. Pomoci má zemi vypořádat se s její dosud nejhorší finanční krizí v historii. Stát ale musí pokračovat v daňových a sociálních reformách. Informoval o tom server Al Jazeera a CNN.
Mezinárodní měnový fond (MMF) umožnil Srí Lance přístup k půjčce ve výši 2,9 miliardy dolarů, tedy 64 miliard korun. Mimo jiné tak zemi nabídne okamžité uvolnění asi 333 milionů dolarů, tedy 7,4 miliardy korun. Cílem záchranného balíčku je podle serveru Al Jazeera vytáhnout zemi z ekonomické krize, do které upadla loni na jaře. V dubnu totiž nebyla nadále schopná splácet své zahraniční dluhy.
Důvodem byl především akutní nedostatek rezerv zahraničních měn. Stát se tak ocitl v nejhorší krizi od získání své nezávislosti na Velké Británii roku 1948. „Chci vyjádřit svou vděčnost MMF a našim mezinárodním partnerům za jejich podporu, zatímco se snažíme obnovit svoji ekonomiku,“ oznámil v pondělí prezident Srí Lanky Ranil Wickremesinghe. Půjčka zároveň státu poskytne přístup k dalšímu financování ve výši až 7 miliard dolarů, tedy 156 miliard korun.
IMF approves Sri Lanka’s $2.9bn bailout https://t.co/ngAdvCsSFX
— The Guardian (@guardian) March 21, 2023
Generální ředitelka MMF Kristalina Georgieva ovšem varovala, že pro získání čtyřletého programu musí stát dodržet také své závazky. Nadále tak má podle ní pokračovat v daňových i sociálních reformách. Za úkol má potlačit také korupci, která je jedním z důvodů současné krize. Z toho důvodu také musel bývalý prezident Srí Lanky Gotabaja Radžapaksa loni v červenci kvůli eskalujícím protestům opustit zemi. Následně na svoji funkci rovněž rezignoval.
Ve snaze najít práci v zahraničí opustilo Srí Lanku na 300 tisíc obyvatel
Půjčku pak MMF schválilo už loni v září. Až do současnosti však podle serveru The Guardian čekal také na souhlas Číny. Země je totiž druhým největším bilaterálním poskytovatelem půjček Srí Lance. Nakonec ale restrukturalizaci dosavadních půjček přijmula a nabídla také dvouleté pozastavení jejich splácení. O podobné odložení splátek hodlá prezident Srí Lanky usilovat také u ostatních zahraničních půjček. Zástupci MMF pak mají chod programu zkontrolovat v červnu letošního roku.
„Půjčka má obnovit makroekonomickou a dluhovou stabilitu,“ vyjádřili se k programu zástupci MMF. Loňský rok se kvůli krizi ekonomika Srí Lanky propadla o 7,8 procenta. Kvůli nedostatku rezerv zahraničních měn si země nemohla dovolit dovážet základní potraviny a suroviny. Lidé tak hodiny čekali ve frontách na benzín, mnozí zase postrádali potřebné léky. Asi 300 tisíc lidí proto podle serveru CNN Business svůj stát opustilo, aby mohli vydělávat v zahraničí.