Kandidát demokratů Joe Biden si v pátek pojistil vítězství v amerických prezidentských volbách nad stávajícím šéfem Bílého domu. Poté, co si připsal i hlasy za Georgii, ponechal Donaldu Trumpovi jen malou naději na zvrácení výsledků prostřednictvím právních sporů.
Společnost Edison Research rovněž předpokládá, že Severní Karolínu, jediný další stát z takzvaných battleground states s ještě probíhajícím sčítáním hlasů, získá Trump. Biden si tak připíše 306 hlasů volitelů, zatímco úřadující prezident 232.
Joe Biden tudíž poráží Donalda Trumpa se stejným počtem volitelů, jaký získal kandidát Republikánské strany v roce 2016 v duelu s Hillary Clintonovou.
V Georgii vyhrál demokratický kandidát poprvé od roku 1992, kdy stát získal Bill Clinton. Rozdíl v počtu hlasů je necelých 15 000, proto se budou přepočítávat.
Těsným vítězstvím v Arizoně se Biden stal za 70 let teprve druhým demokratickým kandidátem na prezidenta, který získal tradičně republikánský stát.
Zatímco Trump ještě výsledky neakceptoval, Bidenovi spolupracovníci zopakovali, že bez ohledu na to podnikají kroky k přechodu moci.
Hlasování na celonárodní úrovni neurčuje výsledek voleb, Biden nicméně zvítězil rozdílem více než 5,3 milionu hlasů.
Americký prezident tvrdí, že došlo k rozsáhlým volebním podvodům a výsledky odmítá uznat. Státní volební úředníci však nehlásí žádné závažné nesrovnalosti a několik žalob z řad jeho týmu již bylo zamítnuto.
Federální volební bezpečnostní úředníci nenašli žádné důkazy o tom, že by některý volební systém vymazal nebo ztratil hlasy, změnil hlasy nebo „byl jakýmkoli způsobem kompromitován“. Uvedly to dvě bezpečnostní skupiny ve čtvrtečním prohlášení americké vládní agentury pro kybernetickou bezpečnost.
Aby získal druhé funkční období, musel by Trump zvrátit Bidenovo vedení nejméně ve třech státech. Dosud nepředložil důkazy, že by tak mohl učinit v kterémkoli z nich. Státy čelí lhůtě 8. prosince, aby potvrdily svou volbu a vybraly své zástupce do Sboru volitelů, který nového prezidenta oficiálně zvolí 14. prosince.