Dva tréninky denně se většinou týkají světa špičkových sportovců, kteří trénují konkrétní sport nebo na soutěž. Průměrný člověk má dost problémů udělat si čas na jeden trénink, natož aby si vyhradil dostatek času na dvě cvičení denně.
To ale neznamená, že byste tento koncept měli úplně zavrhnout. Cvičení dvakrát denně má své výhody, pokud víte, jak zavést správný rozvrh, abyste zůstali v bezpečí.
Výhody cvičení dvakrát denně
Jednou z nejviditelnějších výhod dvoudenního cvičení je, že zaznamenáváte více aktivity, než kdybyste cvičili pouze jednou. Studie z roku 2017 publikovaná v International Journal of Obesity poukazuje na čas strávený sezením jako na jasný rizikový faktor ischemické choroby srdeční a zvýšeného obvodu pasu. Pokud tedy můžete zvýšit svou denní aktivitu, je to dobrá věc.
Zvýšení celkové denní aktivity však není jediným potenciálním přínosem. Brandon Mentore, silový a kondiční trenér a odborník na sportovní výživu, poukazuje na to, že tréninky dvakrát denně jsou skvělé pro zlepšení celkového výkonu.
„Trénink dvakrát ve stejný den může vyvolat zrychlený růst svalů a nárůst síly,“ říká Mentore. „Tréninkový objem je nezbytným faktorem pro téměř všechny fitness cíle. Trénink několikrát denně vám umožní získat větší objem, zvýšit syntézu bílkovin, metabolickou kapacitu a anabolický výdej.“
Jinými slovy, při správném naprogramování vám dva tréninky denně mohou pomoci dosáhnout vašich cílů rychleji. Navíc možná zjistíte, že dva kratší tréninky jsou pro váš rozvrh vhodnější než jeden delší.
Nevýhody
Kromě toho, že dvojnásobné tréninky znamenají dvojnásobek propoceného prádla, je primárním problémem dvoudenních tréninků to, že vás vystavují většímu riziku přetrénování. Cvičení je považováno za formu fyzického stresu, a přestože stimuluje fyzické adaptace, které podporují celkově dobré zdraví, přidání příliš velkého množství najednou se může ukázat jako problematické.
„Může to opravdu zatížit váš nervosvalový systém,“ říká Mentore. „Zvýšení pravděpodobnosti zranění, narušení spánkových vzorců, potlačení imunitního systému a mnoho dalších příznaků, pokud si neuděláte čas na to, abyste se náležitě zotavili.“
Jak se říká, existuje něco jako „příliš mnoho dobrého“. Buďte si tedy vědomi toho, co děláte a jak se vaše tělo cítí. Nesnažte se tlačit za hranice toho, co dokážete zvládnout.