Nejméně 34 migrantů ze subsaharské Afriky, včetně dětí a kojenců, se pohřešuje u tuniského pobřeží poté, co se jejich loď převrátila. Informuje o tom BBC, Al-Džazíra a další servery.
Jedná se o pátou loď s migranty, která se potopila během dvou dnů. Dosud bylo potvrzeno sedm mrtvých a 67 osob se stále pohřešuje. Úřady se domnívají, že loď směřovala do Itálie, píše BBC.
Europe migrant crisis: Dozens missing off Tunisian coast https://t.co/g36cudctCt
— The Joseph Journal (@JosephJournal_) March 24, 2023
Tuniská pobřežní stráž údajně v posledních dvou dnech zastavila 56 člunů směřujících do Itálie. Houssem Jebabli z tuniské národní gardy uvedl, že při pokusu o opuštění země bylo zadrženo více než 3 000 migrantů.
Jak píše Al-Džazíra, jedna z lodí se na cestě z Tuniska do Itálie potopila ve čtvrtek. Nejméně pět lidí zemřelo a 28 se stále pohřešuje.
Tunisko čelí finanční krizi
Tunisko se stalo výchozím bodem pro migranty, kteří se vydávají na cestu do Evropy. Údaje OSN ukazují, že z Tuniska letos odešlo nejméně 12 000 migrantů, kteří dorazili do Itálie. Loni jich ve stejném období bylo 1 300.
Minulý měsíc tuniský prezident Kais Saíd obvinil migranty ze subsaharské Afriky žijící v zemi, že způsobují vlnu kriminality. Označil je za demografickou hrozbu. Jeho komentáře byly široce kritizovány Africkou unií a odsouzeny jako „rasistický nenávistný projev“ skupinami na ochranu lidských práv.
V pátečním projevu na summitu v Bruselu varovala italská pravicová premiérka Giorgia Meloni, že pokud se politická a ekonomická situace v Tunisku nestabilizuje, může dojít k „migrační vlně“ směrem do Evropy.
Tunisko v současné době čelí nejhorší finanční krizi poté, co jednání o půjčce s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) uvázla na mrtvém bodě. Americký ministr zahraničí Antony Blinken rovněž varoval, že Tunisko musí naléhavě dosáhnout dohody o finanční pomoci s MMF.
Tunisko také čelí značným politickým problémům od července 2021, kdy se Saíd zmocnil většiny pravomocí, zrušil parlament a přešel k vládě pomocí dekretů.