Japonské automaty, které nabízejí velrybí maso, šneky v plechovce nebo jedlý hmyz, mají v nabídce nový pokrm: maso z divokého medvěda. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
V automatu ve městě Semboku prodávají různé části masa místního černého medvěda, píše BBC. Zákazníci si mohou koupit tučné nebo libové maso za přibližně 2 200 jenů (366 korun) za 250 gramů.
Bear meat vending machine is a first for Japan https://t.co/CQhhjLIBwL
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 3, 2023
Atomat provozovaný místní restaurací Soba Goro v Semboku v severní prefektuře Akita údajně prodává 10-15 balení masa z medvědů zabitých v nedalekých horách místními lovci týdně.
Asijští černí medvědi jsou klasifikováni jako potenciálně ohrožený druh. Japonsko uvádí, že ulovit lze jen omezený počet kusů. Pokud je lovecká sezóna chudá, zásoby dojdou.
Japonsko má největší počet těchto automatů na obyvatele na světě. Umístěny jsou téměř všude, od malých uliček až po odlehlé vesnice. Běžně se jim říká jidou hanbaiki nebo jihanki a v Japonsku se staly populárními už v 60. letech 20. století. Jsou obrovskou součástí japonské kultury samoobsluh a mohou ohromit svým množstvím a rozmanitostí.
V lednu se strhla kontroverze, když v přístavním městě Jokohama nedaleko Tokia zřídil jeden obchodník tři automaty nabízející různé druhy velrybího masa za pouhých 1 000 jenů (přibližně 162 korun).
Automat ve městě Semboku prodávající medvědí maso stojí u vchodu do stanice Tazawako, kde stejně jako další vlaky zastavuje proslulý národní vlak Šinkansen. Těmto rychlovlakům se říká také bullet trains, protože tvarem připomínají střelu. A maso si kupují hlavně návštěvníci, kteří přijedou tímto vlakem. Podle The Guardian už podnik zaznamenal objednávky medvědího masa až z Tokia, které je 400 kilometrů daleko.
Jemné maso, co neztuhne
Licencovaní lovci mají v Japonsku povoleno medvědy střílet a zabíjet. Protože je zde maso považováno za delikatesu, na stole v běžné tokijské restauraci ho nenajdete.
„Medvědí maso má jemnou chuť a neztuhne ani když je studené. Lze si ho vychutnat v široké škále pokrmů, od dušeného masa až po steaky,“ uvedl zástupce společnosti Soba Goro pro japonský deník Mainiči.
Odborníci tvrdí, že v posledních letech stále více medvědů opouští lesy a vstupuje do měst, protože jim dochází potrava. Dodávají, že svůj podíl na tom má i klesající počet lidí v Japonsku, zejména na venkově. Zvířata jsou přitahována do řídce obydlených oblastí, což představuje hrozbu pro místní obyvatele.
Od dubna do září 2022 bylo v severní prefektuře Mijagi zaznamenáno pět útoků medvědů, při nichž bylo zraněno sedm lidí. Byl to nejvyšší počet útoků od roku 2001, kdy prefekturní vláda začala vést záznamy.
Podle ministerstva životního prostředí bylo za posledních sedm let zabito 3 000 až 7 000 medvědů, protože střetů mezi lidmi a těmito zvířaty přibývá.
Vláda omezuje počet černých medvědů, které lze lovit, na 12 procent jejich odhadované populace. Předpokládá se, že jich v zemi žije asi 15 tisíc.