Čínský špionážní balon, který USA sestřelily nad pobřežím Jižní Karolíny, shromažďoval citlivá data několik dní a v reálném čase je posílal Pekingu. Nejednalo se přitom o fotografie, ale elektrosignály, uvedli nejmenovaní američtí představitelé. Bílý dům a Pentagon odmítají tyto informace potvrdit. Informují o tom NBC News, BBC News a Reuters.
Dva vysocí američtí představitelé a jeden bývalý pod rouškou anonymity televizi NBC News sdělili, že čínský špionážní balon sestřelený v únoru poblíž Jižní Karolíny shromažďoval několik dní citlivé údaje, které v reálném čase posílal do Číny.
Nešlo přitom o fotografie, ale elektrosignály ze zbraňových systémů či komunikací vojenského personálu. Také uvedli, že Spojené státy podnikly kroky omezující schopnost balonu tato data sbírat, jinak by získal mnohem více informací.
Spy balloon sent data to China in real time, US media report https://t.co/QrZIF8AmxC
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 4, 2023
Balon byl ovladatelný na dálku, uvedla stanice BBC News. Mohl měnit směr, provádět opakované přelety, případně se pohybovat nad pevninou ve smyčce. Jedním místem, nad nímž přelétal, byla vojenská základna v Montaně.
Právě zde mají USA skryty na vojenské základně mezikontinentální balistické střely s jadernými hlavicemi. Americké ministerstvo obrany však už v únoru uvedlo, že balon má pro Čínu jen omezenu hodnotu oproti satelitům.
Analýza trosek stále probíhá
Mluvčí Pentagonu v pondělí zopakovala, že FBI stále trosky balonu zkoumá a že shromážděné údaje měly pro Čínu jen omezenou hodnotu. „Informace, které byla Čína schopna získat, stále posuzujeme,“ řekla Sabrina Singh.
Ale víme, že naše kroky poskytly malou přidanou hodnotu k tomu, co byla schopna dříve shromáždit ze satelitů,“ uvedla Singh. Odmítla však prozradit, nad jakými citlivými vojenskými objekty se balon pohyboval.
Agentura Reuters uvedla, že Bílý dům i Pentagon nemohou potvrdit informace o sběru a nakládání s daty špionážního balonu. „V tuto chvíli nemohu potvrdit, že došlo k přenosu dat zpět do Číny,“ prohlásila Singh.
Balon s výškou 60 metrů přiletěl do amerického vzdušného prostoru z Kanady a nejprve se pohyboval nad Aljaškou. Podle posledních informací Pentagonu patřil k celé flotile špionážních balonů, která se „rozlétla“ do celého světa.
Jenom Američané sestřelili čtyři podezřelé objekty. Následně Čína přiznala vlastnictví balonu, který přeletěl nad Latinskou Amerikou a dalšího nad Kostarikou. Opakovaně však obvinění ze špionáže odmítala s tím, že se jedná o civilní objekty.