Tálibán zakázal po celé zemi vykonávat práci afghánským zaměstnankyním Organizace spojených národů (OSN). Mluvčí šéfa organizace Stephane Dujarric uvedl, že tento krok podkopává činnost humanitárních organizací v zemi, v níž potřebuje pomoc více než polovina populace. Informují o tom AL Jazeera a BBC News.
Mluvčí generálního tajemníka OSN Stephane Dujarric podle stanice AL Jazeera uvedl, že Tálibán zakázal pracovat afghánským zaměstnankyním OSN. Představitelům organizace bylo prostřednictvím různých kanálů sděleno, že zákaz platí po celé zemi.
Dujarric řekl, že se jedná o nejnovější vývoj ve „znepokojivém trendu“, který podkopává schopnost humanitárních organizací v zemi vykonávat činnost. V Afghánistánu přitom potřebuje jejich pomoc asi 23 milionů lidí, tedy více než polovina populace.
The Taliban have issued an order to ban Afghan women employees of the UN staff from working throughout Afghanistan https://t.co/jlFyUT8HVH pic.twitter.com/piujBlosWZ
— Al Jazeera English (@AJEnglish) April 4, 2023
António Guterres nejnovější zákaz pro afghánské ženy v zemi označil za „nepřijatelný a upřímně řečeno nemyslitelný“. „Nemůžeme fungovat a poskytovat pomoc při záchraně života bez ženského personálu,“ doplnil jeho mluvčí.
OSN upozornila své ženské i mužské zaměstnance, aby se po dobu 48 hodin v rámci bezpečnosti nedostavovali do práce, zatímco se pokusí od Tálibánu získat další informace. Afghánská vláda Tálibánu zatím své rozhodnutí nekomentovala.
Tálibán vyřazuje ženy ze společnosti
„Stále zkoumáme, jak může tento vývoj ovlivnit naše operace v zemi. Očekáváme, že se zítra v Kábulu sejdeme s úřady,“ uvedl Dujarric. „Snažíme se získat trochu jasnosti. Zatím nemáme nic písemně.“
Tálibán již v prosinci nařídil všem afghánským i zahraničním nevládním humanitárním organizacím, aby zakázaly svým zaměstnankyním chodit do práce. Některé z těchto organizací musely činnost v zemi ukončit či pozastavit.
Nařízení Tálibánu podle OSN zkomplikovalo přístup k příjemkyním pomoci a mohlo vést k pozastavení financování od dárců. Hnutí začalo postupně tímto způsobem vyřazovat ženy ze společnosti od svého převzetí moci v Afghánistánu před dvěma lety.
Jeho představitelé tvrdí, že respektují ženy v souladu se svým výkladem islámského práva. To však znamená, že ženy a dívky nesmějí chodit do parků, bazénů, tělocvičen a dalších veřejích prostor, uvedla stanice BBC News.
Ženy a dívky v Afghánistánu nesmějí ani studovat na univerzitách. Afghánská vláda Tálibánu uzavřela většinu dívčích středních škol v zemi. Minulý měsíc dokonce nechala zatknout z neznámých důvodů prominentní bojovnici za vzdělání žen Matiullah Wesu.