V Číně byli odsouzeni za zavřenými dveřmi k více než deseti letům vězení dva prominentní právníci a lidskoprávní aktivisté. Soud je obvinil z „podvracení státní moci“. Upozornila na to advokátní skupina Human Rights Watch a manželka jednoho z odsouzených. Napsaly o tom servery Al Jazeera a The Guardian.
Během dvou loňských procesů za zavřenými dveřmi v Číně byli odsouzeni za podvracení státní moci dva advokáti a lidskoprávní aktivisté Xu Zhiyong a Ding Jiaxi. Oba patřili k hnutí New Citizens‘ Movement, které prosazovalo ústavní svobodu občanů a kritizovalo vládní korupci.
Xu vyzval v dopise čínského prezidenta Si Ťin-pchinga kvůli jeho řešení pandemie covidu-19 k odstoupení. Porota nad ním vynesla verdikt v provincii Šan-tung na východě Číny a poslala jej na 14 let vězení, uvedla advokátní skupina Human Rights Watch.
This heavy sentence of one of China’s most prominent advocates of freedom and human rights shows just how hostile Xi Jinping’ s China is becoming towards people who are pushing for democracy. https://t.co/BcBttQeMPw
— William Nee (@williamnee) April 10, 2023
Dingovi udělil soud trest ve výši 12 let za mřížemi a zbavil jej na tři roky politických práv, uvedla podle televize Al Jazeera jeho manželka Luo Šeng-čchun. Ona žije ve Spojených státech a případ řešila s americkým ministerstvem zahraničí.
Úřady dvojici držely před vynesením rozsudku více než tři roky. Dinga zadržela policie na protestním shromáždění v prosinci roku 2019. Účastnilo se jej dalších 20 právníků a aktivistů. Šest měsíců strávil na samotce a prošel si „rutinním mučením“, uvedl jeho právník.
Peking to chce zamést pod koberec
Xu je blízký přítel Dinga. Úřady jej zadržely o rok později. William Nee z nevládní organizace Chinese Human Rights Defenders řekl, že tyto verdikty ukazují jasné nepřátelství Si Ťin-pchingovi Číny vůči demokracii.
Luo podle listu The Guardian přiznala, že žádné další informace nemá. Čína se snaží potlačit povědomí o těchto případech. „Jejich právníci mají zakázáno zveřejňovat dokumenty o verdiktech a neodvažují se prozradit, kde byli odsouzeni a za jakých obvinění.“
Úřady rovněž těmto právníkům zakázaly kontakt se zahraničními médii. Tato praxe je v Číně poslední dobou běžná, uvedla Luo. Peking se tak snaží zabránit publicitě soudních procesů souvisejících s lidskými právy.
Si Ťin-pching potlačuje od svého nástupu do úřadu v roce 2012 své odpůrce v rámci takzvaného „zátahu 709“. Tohle označení odkazuje na jeho vznik – 9. července 2015. Policie zadržela stovky právníků bojujících za lidská práva, desítky z nich skončily za mřížemi.