Středomořská strava snižuje rizika srdečního infarktu, mozkové mrtvice a předčasné smrti u osob se zvýšenou hrozbou kardiovaskulárních chorob. Zjistila to mezinárodní metastudie, největší svého druhu. Upozornil na to deník The Guardian.
Olivový olej, těstoviny, ořechy, mořské plody, celozrnné obiloviny a zelenina. Středomořskou stravu považujeme nejen za chutnou, ale i nesmírně zdravou. Snižuje rizika srdečních chorob, pomáhá při hubnutí a „prodlužuje život“.
Dosud však existují jen omezené důkazy o tom, jak může dieta založená na středomořské stravě pomoci stovkám milionů lidí se zvýšenými riziky kardiovaskulárních chorob. Patří sem osoby trpící obezitou, cukrovkou, vysokým krevním tlakem či vysokým cholesterolem.
Mediterranean diet ‘can reduce heart attacks in people at higher risk’ https://t.co/81hxrTHeY7
— The Guardian (@guardian) March 29, 2023
Mezi rizikové skupiny ale řadíme i lidi s nízkou fyzickou aktivitou, kuřáky nebo konzumenty nezdravého množství alkoholu. Nová studie expertů z USA, Číny, Kanady, Španělska a dalších států zjistila, že tato strava může být prospěšná i pro tuto rizikovou skupinu.
Tým přezkoumal výsledky čtyřiceti v průměru tři roky trvajících studií zahrnujících 35 548 osob a sedm dietních programů. Středomořská strava snižuje pravděpodobnost srdečního infarktu a mrtvice u rizikových osob. Vyplývá to ze studie publikované v British Medical Journal.
„Důkazy se střední jistotou ukazují, že středomořská dieta s fyzickou aktivitou nebo bez ní snižuje úmrtnost ze všech příčin,“ cituje The Guardian vědce, „a nefatální infarkt myokardu u pacientů se zvýšeným kardiovaskulárním rizikem.“
Výsledky jsou orientační
Z výsledků článku vyplývá, že dieta založená na středomořské stravě oproti minimální intervenci efektivněji chrání před předčasným úmrtím ze všech příčin, srdečními chorobami a mozkovou mrtvicí u rizikových pacientů.
Nízkotučná dieta byla podle výsledků rovněž lepší než minimální intervence pro prevenci předčasné smrti ze všech příčin a nefatálního srdečního infarktu. Zbylých pět diet měly jen malý nebo žádný přínos.
Jednalo se o dietu s velmi nízkým obsahem tuku, s modifikovaným tukem, kombinovanou s nízkým obsahem tuku a nízkým obsahem sodíku a Ornishovu a Pritikinovu dietu. V prvním případě se bavíme o vegetariánské stravě s nízkým obsahem tuku a rafinovaného cukru.
V tom druhém o dietě s extrémně nízkým množstvím tuků a vyšším obsahem komplexních sacharidů a vlákniny. Vědci nicméně upozorňují na nepřesnost těchto výsledků kvůli nemožnosti měřit poctivé dodržování dietních programů.
Kromě toho mohly mít svůj vliv i jiné faktory, jako je snaha přestat kouřit nebo léčba drogové závislosti. Tento komplexní přehled však potvrzuje prospěšnost středomořské stravy na lidské zdraví u nerizikových i rizikových jedinců.