Při jednom z nejsmrtelnějších útoků myanmarské armády během probíhající občanské války zahynulo podle přeživších nejméně 53 lidí. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
BBC Barmese, Radio Free Asia (RFA) a zpravodajský portál Irrawaddy s odvoláním na obyvatele regionu Sagaing uvedly, že při útoku zemřelo 50 až 100 lidí, včetně civilistů. Agentura Reuters nemohla zprávy okamžitě ověřit a mluvčí vládnoucí armády na telefonát s žádostí o komentář neodpověděl.
Myanmar military strike on anti-junta rebels and civilians kills at least 50 https://t.co/X46GZOm5x7
— ABC News (@abcnews) April 11, 2023
Objevily se informace, že mezi mrtvými je nejméně 15 žen a řada dětí. Úterní útok mířil na vesnici v severozápadní oblasti Sagaing, která se staví proti vojenské juntě. Od doby, kdy se v únoru 2021 chopila moci, armáda stále častěji používá proti svým protivníkům letecké útoky.
Komunity v Sagaing založily jeden z nejsilnějších odporů vůči vojenské nadvládě v Myanmaru. Vytvořily své vlastní milice a provozují vlastní školy a kliniky.
Jeden vesničan řekl BBC, že kolem 07:00 místního času přeletělo nad vesnicí vojenské letadlo. Shodilo bombu, následovanou bojovým vrtulníkem, který na vesnici dvacet minut útočil.
Obyvatelé nahráli video zobrazující scény děsivého masakru, s těly ležícími na zemi a několika budovami v plamenech. Řekli, že se snažili spočítat těla, ale že to bylo obtížné, protože byla roztrhaná mezi rozházeným oblečením a spálenými motorkami.
Pa Zi Gyi byl plný lidí z okolních komunit, kteří se zúčastnili ceremonie u příležitosti otevření nové kanceláře Lidových obranných sil (PDF). PDF jsou dobrovolné protipřevratové milice, které vedou ozbrojenou kampaň proti armádě v různých částech Myanmaru.
Armáda tvrdí, že bojuje proti teroristům
V občanské válce byly už zabity tisíce lidí a dalších 1,4 milionu bylo vysídleno. Téměř třetina obyvatel země také podle OSN potřebuje humanitární pomoc. Myanmarská prodemokratická exilová vláda, vláda národní jednoty, útok odsoudila a označila jej za „další příklad (armádou) nevybíravého použití extrémní síly proti civilistům“.
Armáda popřela mezinárodní obvinění, že se dopustila zvěrstev na civilistech, a tvrdí, že bojuje proti „teroristům“, odhodlaným destabilizovat zemi.
Vojenská vláda stále více spoléhá na svá ruská a čínská letadla při bombardování opozicí kontrolovaných vesnic. Její pozemní jednotky se totiž obtížně pohybují po silnicích, kde jsou často přepadávány nebo zasaženy minami a improvizovanými výbušnými zařízeními. Nálety však mohou způsobit mnohem vyšší ztráty mezi nebojujícími.
Nejsmrtelnější útok
Mezi únorem 2021 a lednem 2023 došlo k nejméně 600 vzdušným útokům armády, podle analýzy BBC údajů skupiny Acled (Armed Conflict Location and Event Data Project). Exilová vláda národní jednoty, která vznikla po převratu, uvádí, že tyto útoky zabily mezi říjnem 2021 a zářím 2022 155 civilistů.
V říjnu bylo zabito nejméně 50 lidí poté, co letectvo shodilo tři bomby na koncert organizovaný etnickou povstaleckou skupinou ve státě Kačin. V předchozím měsíci zabil nálet na školu ve vesnici Let Yet Kone ve střední Myanmaru nejméně pět dětí a několik dalších zranil.
Pokud se počet obětí v Pa Zi Gyi potvrdí, půjde o jeden z dosud nejsmrtelnějších jednotlivých incidentů v občanské válce. Minulý měsíc generál Min Aung Hlaing, šéf vojenské junty, řekl, že režim se rozhodně vypořádá s tím, co popsal jako „teroristické činy“ ozbrojených skupin odporu.