Gruzie, země dlouho opomíjená turisty, se v posledních letech dostává do popředí zájmu cestovatelů. Téměř nedotčená příroda, adrenalinové sporty i pohostinní místní obyvatelé sem lákají čím dál více návštěvníků.
Země na křižovatce Evropy a Asie má dlouhou historii. Než bylo ve čtvrtém století př. n. l. založeno sjednocené království, území ovládaly rané gruzínské státy – Ibérie a Kolchida. Geografická poloha umožnila mnoha útočníkům dobývat a vládnout tomuto území. V místní architektuře, umění a kuchyni proto naleznete vliv Persie, Ruska, Byzance a Řecka.
Prozkoumejte hlavní město
Hlavním městem Tbilisi procházela Hedvábná stezka, díky které bylo důležitým místem po mnoho staletí. Jeho místo na trase z něj učinilo centrum kulturní výměny, ale také přineslo mnoho invazí. Hlavní město bylo vypáleno a několikrát přestavěno.
Ale navzdory násilné minulosti je dnešní Tbilisi plné úzkých dlážděných uliček, starých obytných domů s dřevěnými balkony a secesních budov. Můžete si užít pěší prohlídku s průvodcem, nebo vyrazit na průzkum po vlastní ose.
Zaplavte si v Černém moři
Západní část Gruzie, ohraničená Černým mořem, je letní destinací místních obyvatel. Centrem pobřežního života je město Batumi. Nachází se v subtropickém pásmu a podle toho se zde mění počasí – v létě je horko a v zimě je město pokryto sněhem.
Batumi je jedním z nejkrásnějších měst v Gruzii. Je nejen rušným přímořským letoviskem, ale také důležitým námořním přístavem. V posledních letech se však drasticky změnilo, byly zde postaveny výškové budovy, hotely světových značek a moderní architektura. Budovy ve Starém městě z 19. století byly rekonstruovány.
Navštivte starobylá jeskynní města
Gruzie má tři jeskynní města. Nejblíže Tbilisi je Uplistsikhe, která skrývá směs stylů z kultur v Íránu a Anatolii. Další je Vardzia, známá jako gruzínský klenot středověké architektury, která je vytesána do strmé horské stěny ve výšce 1300 m.
Třetím je klášterní komplex Davida Garejiho v oblasti Kakheti. Ten v šestém století založil svatý David Gareji, jeden ze 13 asyrských otců, aby šířil křesťanství v zemi. Pouštní komplex zahrnuje 13 klášterů postavených na kopcích hraničících s Ázerbájdžánem.
David Gareji, Georgia.
— Lela Datunashvili (@Leliko_D) April 23, 2019
The Monastery Complex of David Gareji (David – one of the thirteen Assyrian Fathers, founded the monastery in the first half of the 6th century) is a complex of 19 medieval cave monasteries. pic.twitter.com/HvF86HyO5f
Lyžování, snowboard nebo heli-ski v Gudauri
Gruzie má několik lyžařských středisek, ale Gudauri je nejoblíbenějším. Nabízí několik lyžařských vleků a 26 sjezdovek. Nachází se v pohoří Velkého Kavkazu a nabízí nádherné výhledy. Kopce jsou bez stromů, takže jsou skvělé pro lyžování nebo snowboarding. Středisko je také lavinově bezpečné, takže dobrodružnější cestovatelé zde mohou vyzkoušet heli-skiing.
Ochutnejte gruzínské masové knedlíky
Khinkali je gruzínské jídlo, které by měl každý návštěvník vyzkoušet. Původní jídlo zvané khevsuruli pochází z oblasti Khevsureti a vyrábí se z mletého masa, cibule, soli, pepře a kmínu. Moderní verze, kalakuri (ta, kterou budete jíst ve většině restaurací v Tbilisi), používá čerstvou petržel a koriandr. Knedlíky se jedí se rukama. Nejprve si ukousněte malé sousto a poté vývar vysajte, abyste nevylili ani kapku. Může to chtít trochu cviku.
Pěší turistika ve venkovských oblastech
Gruzie je ideálním místem pro milovníky divoké přírody. Nabízí zajímavé turistické stezky, národní parky, jezera a mnoho dalšího. Nejoblíbenějšími pěšími trasami jsou průsmyk Chaukhi, Omalo do Shatili, Mestia do Ushguli, jezera Abudelauri, jezera Tobavarchkhili, Svaneti do Racha a jezero Black Rock.
Ochutnejte gruzínské víno
Gruzie je považována za jednu z nejstarších vinařských oblastí na světě. Gruzínci vyrábějí víno nejméně 8 000 let a mají svůj jedinečný proces. UNESCO zařadilo metodu výroby vína qvevri mezi nehmotné kulturní dědictví. Tradiční gruzínské víno se vyrábí v hliněných nádobách ve tvaru vejce, zvaných qvevri. Ty jsou pohřbeny pod zemí, aby v nich víno fermentovalo a zrálo.
Vydejte se do nejvýše položené osady v Evropě
Gruzie je domovem Ushguli, nejvýše položené osady v Evropě. Leží 2 100 m nad mořem poblíž úpatí hory Shkhara, jednoho z nejvyšších vrcholů pohoří Velkého Kavkazu. Vesnici obývá přibližně 200 lidí a oblast je šest měsíců v roce pokryta sněhem.