Na Ukrajině hrozí patová situace, pokud Západ nezvýší zemi napadené Ruskem svou vojenskou podporu. V deníku The Guardian to napsala skupina bývalých vysoce postavených diplomatů a vojenských poradců. Prohlášení o neochvějné podpoře podle nich nestačí a činy západních spojenců Kyjeva stále neodpovídají jejich slovům.
„Musíme Ukrajině poskytnout zbraně a munici, které potřebuje k boji a k porážce agresivní války (ruského prezidenta Vladimira) Putina. Čím rychleji Putin pochopí, že svých cílů na Ukrajině nedosáhne, tím dříve může být dosaženo míru a tím dříve skončí utrpení ukrajinského lidu,“ napsala skupina.
Former senior diplomats urge west to ‘go all in’ on military support for Ukraine https://t.co/AjfO89xUOY
— The Guardian (@guardian) April 17, 2023
Výzva pochází od uskupení, jehož členy jsou vysoce postavený britský diplomat Simon McDonald, šéf Mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen či bývalý poradce amerického exprezidenta Baracka Obamy pro národní bezpečnost Jim Jones. Připojili se k nim také Stéphane Abrial, vedoucí kanceláře bývalého francouzského premiéra Jeana-Pierra Raffarina, a Stefano Stefanini, diplomatický poradce bývalého italského prezidenta Giorgia Napolitana.
„Ukrajina potřebuje spojenou sílu tanků, raket delšího doletu a stíhaček k provedení úspěšného protiútoku, který otevře cestu k ukrajinskému vítězství a mírovým jednáním za přijatelných podmínek,“ dodali diplomaté a vojenští poradci.
Vzhledem k tomu, že vyhlídky na velkou pozemní ofenzivu Ukrajiny v letošním roce budou možná omezeny, vyzval ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov Spojené státy, aby přehodnotily své odmítnutí poskytnout bojové letouny F-15 nebo F-16. Ukrajinští představitelé a západní vojenští analytici již loni na podzim varovali, že Ukrajina má kritický nedostatek raket protivzdušné obrany a stíhačky by to mohly pomoci kompenzovat.
V poznámkách směřovaných francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, který nedávno vyzdvihl Čínu jako potenciálního prostředníka k ukončení války, skupina rovněž doporučila Západu, aby byl v otázce role Pekingu v tomto konfliktu obezřetný. „Peking již pomáhá Putinovu válečnému úsilí, dodává nesmrtící pomoc a umožňuje Severní Koreji převádět zbraně do Ruska. Neměli bychom si dělat iluze: Čína, která se obává demokracie a toho, aby se Rusko stalo otevřenou společností, má zájem na tom, aby Putin zůstal u moci,“ uvedli.
Macron naopak během své nedávné návštěvy Pekingu vyzval Čínu, aby využila svého vlivu a přesvědčila Rusko k návratu k jednacímu stolu.
S výhledem na summit NATO, který se uskuteční letos v létě v Rize, skupina uvedla, že všichni členové aliance by měli přispívat nejméně dvěma procenty HDP. Spojené království podle nich pomalu prosazuje zavedené sankce a musí toto úsilí zintenzivnit. Soudržnost spojenectví mezi Evropou a USA je zásadní pro to, aby se ukázalo, že Putin se mýlí, když počítá s únavou z Ukrajiny, uvedla na závěr skupina.