Komise pro cenné papíry (SEC) vznesla obvinění proti společnosti Bittrex. V něm tvrdí, že burza nedodržela zákon o cenných papírech, protože se v několika oblastech nezaregistrovala u finančního dohledu. Informoval o tom server Decrypt a agentura Reuters.
V trestním oznámení SEC se uvádí, že burza se neregistrovala jako broker-dealer, burza a clearingová agentura. Tím v letech 2017 až 2022 získala nejméně 1,3 miliardy dolarů v podobě nezákonných příjmů.
Žaloba jmenuje společnosti Bittrex, Bittrex Global a spoluzakladatele a bývalého generálního ředitele Bittrex Billa Shiharu.
„Jsme zklamáni rozhodnutím Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) podat žalobu na vymáhání práva proti společnosti Bittrex v rámci širšího tažení předsedy Genslera, jehož cílem je vytlačit kryptoměny ze Spojených států,“ uvedl mluvčí společnosti Bittrex pro Decrypt. „Přístup Komise pro cenné papíry a burzy k regulaci bude mít mrazivý účinek nejen na kryptoměny ve Spojených státech, ale na technologii blockchain a inovace obecně.“
Jak uvádí Reuters, Bittrex již dříve oznámila, že od 30. dubna ukončí svou činnost v USA kvůli „přetrvávající regulační nejistotě“. Činnosti společnosti mimo USA sídlí v Lichtenštejnsku.
„Společnost Bittrex po léta vzdorovala regulačním strukturám a vyhýbala se požadavkům na zveřejňování informací. Ty Kongres a Komise pro cenné papíry v průběhu desetiletí vybudovaly na ochranu národních trhů s cennými papíry a investorů,“ uvádí se v žalobě.
Today we charged crypto asset trading platform Bittrex Inc. and its co-founder and former CEO William Shihara for operating an unregistered national securities exchange, broker, and clearing agency.https://t.co/kBsIFMp7ZA
— U.S. Securities and Exchange Commission (@SECGov) April 17, 2023
Pokus SEC jít po Bittrex představuje nejnovější vývoj v řadě donucovacích opatření podaných americkými regulačními orgány. Ty se letos zaměřily už na několik kryptoměnových burz.
Tokeny na Bittrexu s vlastnostmi cenných papírů
V žalobě se uvádí, že burza od svého založení nabídla investorům více než 300 digitálních aktiv.
A přestože „mnoho obchodovatelných kryptoaktiv na platformě Bittrex má vlastnosti“, které údajně připomínají cenné papíry, žaloba uvádí jako příklad šest tokenů na Bittrexu. Konkrétně OMG Network (OMG), Dash (DASH), Algorand (ALGO), Monolith (TKN), Naga (NGC) a Real Estate Protocol (IHT).
„Po dobu více než pěti let a navzdory četným konkrétním žádostem o to SEC neposkytla oznámení o konkrétním jednání, které podle ní porušovalo federální zákony o cenných papírech. Konkrétně jsme je několikrát požádali, aby nám sdělili, která digitální aktiva na naší platformě považují za cenné papíry, abychom je mohli přezkoumat a případně vyřadit z obchodování,“ uvedl mluvčí společnosti Bittrex. „Odmítli tak učinit. Společnost Bittrex po celou dobu jednala v rámci zákonných parametrů. Těšíme se, až budeme moci své stanovisko obhájit u soudu.“
Algorand je podle tržní kapitalizace zdaleka největším tokenem uvedeným v žalobě. Má 42. nejvyšší tržní kapitalizaci s hodnotou 1,6 miliardy dolarů.
Žaloba SEC obviňuje společnost Bittrex nejen z toho, že se nezaregistrovala, ale také z toho, že při uvádění některých tokenů na burzu upřednostnila zisk před ochranou investorů.