Satelitní a další data ukázala dramatické zrychlení tání ledovců v Grónsku a na Antarktidě v posledních letech. Podle mezinárodního týmu vědců se rozhodně jedná o přímý dopad klimatických změn způsobených člověkem. Upozornila na to americká televize NBC News.
Nové studie financované Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) a Evropskou kosmickou agenturou (ESA) se účastnilo 65 vědců z celého světa. K určování rychlosti tání ledových příkrovů používají satelitní a radarová data.
Tento pravidelný výzkum zahrnuje také pozemní pozorování a počítačové simulace. Ty pokaždé ukazují v podstatě to samé. Tání ledovců zrychluje, ale v posledních letech dramaticky, uvedla televize NBC News.
New data description paper: Mass balance of the Greenland and Antarctic ice sheets from 1992 to 2020 https://t.co/TBFqijqOam
— Earth Syst Sci Data (@ESSD_journal) April 20, 2023
Ledové příkrovy v Grónsku a na Antarktidě přicházejí ročně o třikrát více ledu než před 30 lety, vyplývá ze studie publikované v časopisu Earth System Science Data (ESSD). Nejvíce tání zasáhlo Grónsko.
Průměrné roční odtávání grónského ledového příkrovu bylo v letech 2017 až 2020 o 20 procent rozsáhlejší než na začátku tohoto desetiletí a více než sedmkrát větší oproti průměrnému ročnímu tání v Grónsku počátkem 90. let.
Zničující trajektorie
„Nová čísla jsou opravdu dost katastrofální,“ přiznala spoluautorka studie Ruth Mottram z Dánského meteorologického ústavu. „Ztrácíme v Grónsku více a více ledu,“ dodala. Od roku 1992 do roku 1996 přicházely oba příkrovy dohromady asi o 116 miliard tun ročně.
Dvě třetiny z tohoto úbytku přitom připadaly Antarktidě. V letech 2017 až 2020 však úbytek činil dohromady 410 milion tun ročně, z čehož více než dvě třetiny připadaly na Grónsko, vyplývá ze studie.
„To je zničující trajektorie,“ uvedla americká glacioložka z institutu National Snow and Ice Center Deputy Twila Moon, která se na studii nepodílela. „Taková míra úbytku ledu je za moderní civilizaci bezprecedentní,“ dodala expertka.
Glacioložka Ines Otosaka z Leedské univerzity a hlavní autorka studie varovala, že stále rychleji mizející led v Grónsku a na Antarktidě má na svědomí jednoznačně klimatická změna způsobená lidskou činností.
„Studie není ani tak překvapivá jako znepokojivá,“ řekl glaciolog z University of Colorado Waleed Abdalati, který dříve pracoval pro NASA. Nové studie se ovšem nezúčastnil.