Čakry jako takové jsou důležitou a mocnou součástí praxe – a stojí za naši pozornost a studium. Jak můžeme prohloubit naše porozumění tomuto tématu? Začněte s rozplétáním mýtů o čakrách.
Kolik čaker existuje
Existuje tolik různých textů – jógových, tantrických a dalších – a každý hovoří o čakrách v jiném světle. Některé texty například považují čakry za prázdné prostory. Jiné je popisují jako jeden uvnitř druhého. Různé myšlenkové školy učí, že existuje 14 nebo 21 nebo dokonce 114 čaker, nejen sedm. Ale v každém textu je význam čaker stejný. Naše spojení s nimi nám pomáhá dosáhnout stavu jógahy, někdy popisovaného jako úplnost nebo celistvost. Je to stav jednoty a nicoty a všeho a nicoty. Jógaha je výsledkem nebo důsledkem jógové praxe, jóga je metoda, prostředek nebo technika.
Jak jsou mantry spojeny s čakrami
Zpívání mantry je buď vokalizace nebo vnitřní zapamatování určitých slabik. Tyto slabiky jsou svázány dohromady jako šňůra korálků – japa mala – spojených vláknem prány. Mantra je nejstarší formou pránájámy. Když zpíváte mantru nahlas, každá slabika je produkována z jiného místa – hlasivky, zadní část krku, rty se spojují, jazyk se dotýká zadní části horních zubů. Orgány řeči tvarují a formují a skládají pránu dříve, než jsou tyto slabiky vyslovovány navenek – i když o mantře můžeme pouze přemýšlet nebo si ji vizualizovat. A ta prána sídlí v čakrách.
Každá z oblastí čaker je spojena s určitými padmy (okvětními lístky). A každý okvětní lístek je spojen s velmi specifickým bija akshara, zvukem odvozeným ze slabiky. Když recitujete mantry, je to skoro jako pracovat s klávesami klavíru nebo strunami hudebního nástroje. Pokaždé, když recitujeme mantru, mačkáme tyto klávesy na různých místech. A jak to děláme, prána se určitým způsobem zesiluje, dolaďuje nebo směruje.
Někteří lidé považují zpívání manter za způsob, jak vyčistit čakry. Ale spíše než popisovat mantru jako prostředek k čištění samotných čaker, přemýšlejte o práci s mantrami jako o způsobu, jak očistit svou mysl nebo emoce. Neposilovali byste čakry, ale posilovali byste své spojení s těmito vnitřními ohniskovými body. To je rozdíl. Je také rozdíl, když se řekne čištění čaker versus čištění mysli nebo čištění emocí. Když čistíte a posilujete své spojení a oslovujete své emoce, pomalu se dostáváte do bodu vycentrování a vnitřního klidu.
Vyhýbání se čakrám na hodinách jógy
Jak můžeme nemluvit o jednom z nejdůležitějších prvků jógy? Jazyk jógy není jen o bicepsu a tricepsu – i když nelze popřít, že jsou součástí cvičení. Ale jóga zahrnuje také práci s čakrami, stejně jako s nádí, pránou, myslí, vrittis, dóšami.
Pokud se však budeme těmito koncepty zabývat ve třídě, je důležité, abychom jim rozuměli. Pokud si jen zapamatujeme některé pojmy a znovu je zopakujeme, ukáže se to. Můžeme pohodlněji, jistěji a jasněji sdílet to, co jsme se o čakrách naučili, když mluvíme z pozice prožitkového porozumění. Věnujte tedy čas józe a zpříjemněte si její jazyk. Je důležité najít důvěryhodného učitele, aby se vaše studium nestalo mišmašem bez konkrétního směru.
Jóga nakonec není jen cvičení ásan, pránájámy, mudry, bandh atd. Všechno je jóga. Když je celý váš život jógou, stává se živou, ztělesněnou praxí a stavem.