Americká ekonomika v prvním letošním čtvrtletí kvůli inflaci a vysokým úrokovým sazbám prudce zpomalila oproti poslednímu loňskému kvartálu. Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se zvýšil pouze o 1,1 procenta. Přesto spotřebitelské výdaje vzrostly o 3,7 procenta. Informují o tom The Guardian a AP.
Ve čtvrtek ve svém rychlém odhadu americké ministerstvo obchodu uvedlo, že HDP Spojených států v prvním letošním čtvrtletí vzrostlo o 1,1 procenta oproti 2,6 procenta v posledním loňském kvartálu, napsal list The Guardian.
Analytici přitom očekávali, že největší ekonomika světa zpomalí na 2 procenta. Důvodem tohoto zvolnění tempa růstu je vysoká inflace, která dosáhla v březnu v USA 5 procent. To je výrazně méně než červnové maximum 9 procent.
US economic growth slows sharply as interest rate hikes kick in https://t.co/u1nprLYsln
— The Guardian (@guardian) April 27, 2023
Je to však stále vysoko nad dvouprocentním cílem Federálního rezervního systému (Fed). HDP zpomaluje i hlavní opatření proti vysoké inflaci, zvyšování úrokových sazeb. Analytici očekávají další zvýšení úroků americkou centrální bankou o čtvrt procentního bodu příští týden.
Hlavní úrok se ještě v březnu nacházel blízko nule. Od té doby však Fed zvýšil úroky o 4,75 procentního bodu. Maximální hranici úrokové výše stanovil na 5 procentních bodů. Úrokové sazby zdražují úvěry a odrazují spotřebitele od půjček, a tedy i utrácení.
Americká recese na obzoru
To však zpomaluje ekonomiku, s čímž souvisí i snížený růst mezd a napjatý trh práce, který však v Americe zůstává silný. Míra nezaměstnanosti se v březnu opět snížila a představovala 3,5 procenta.
Spotřebitelské výdaje odrážející zisky ve zboží a sužbách však vzrostly nehledě na vysoké úroky a inflaci o 3,7 procenta, uvedla agentura AP. Do ekonomického růstu a chování spotřebitelů se však ještě do konce roku promítne krize v americkém bankovním sektoru.
Tu zavinil krach dvou amerických bank Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank částečně zapříčiněný zvyšováním úroků. Některé dluhopisy bank kvůli tomu totiž ztratily na hodnotě. Tyto otřesy pak zasáhly i regionální First Bank Republic a švýcarskou Credit Suisse.
Očekává se, že zvyšování sazeb a úvěrová krize přiblíží koncem tohoto roku americkou ekonomiku k recesi. Ekonomický model neziskové organizace Conference Board navíc předpověděl pravděpodobnost recese v USA pro příští rok na 99 procent.