Část Britů se nejspíš nestihla včas dostat na letiště Vádí Sajidna severně od Chartúmu, odkud v sobotu večer odletěl poslední britský evakuační spoj. V přístupu jim zabránili příslušníci súdánské armády, jedné z bojujících stran. S odkazem na zpravodaje v Súdánu to uvedl The Guardian. Spojené státy v sobotu informovaly o úspěšné evakuaci pozemní a vodní cestou do přístavního města Port Súdán a dále do Saúdské Arábie. Na sociálních sítích se objevilo video a tvrzení bývalé novinářky, že střediska pro žadatele o dočasná víza v Saúdské Arábii začínají být přeplněná. Úspěšnou leteckou evakuaci 128 lidí různých národností včera ohlásily Spojené arabské emiráty.
V Súdánu proti sobě od půlky dubna bojuje armáda vedená generálem Abdalem Fattáhem Burhánem a polovojenské jednotky rychlé podpory (RSF) Muhammada Hamdana Dagala, což byli původně spojenci, kteří v roce 2021 společně zorganizovali puč. Tento týden strany uzavřely třídenní příměří, které bylo ve čtvrtek prodlouženo o další tři dny, v Chartúmu ale přesto pokračovaly dělostřelecké a letecké útoky, napsal server BBC. Příměří vypršelo o půlnoci.
Sudanese army blocks Britons from boarding last rescue flights https://t.co/twxV5YIUCP
— The Guardian (@guardian) April 29, 2023
Britští občané, kteří se chtěli dostat do bezpečí, se měli do sobotního poledne dostavit na letiště vzdálené asi 20 kilometrů od Chartúmu, uvedl dříve britský vicepremiér Oliver Dowden. The Guardian na základě svědectví lidí z místa píše, že Britové si cestu na letiště napříč válečnými zónami museli zajistit vlastními silami a prostředky. Večer Londýn uvedl, že vláda od úterý evakuovala celkem 1888 lidí a zorganizovala 21 letů. Původně byly lety vyhrazené pro držitele britských pasů nebo povolení k pobytu, ale po tlaku britské veřejnosti Londýn svolil odvézt také asi 20 súdánských lékařů, kteří pracovali pro britský zdravotní systém NHS, uvedla agentura AFP.
Spojené státy zorganizovaly pozemní konvoj pro až 300 Američanů, na jehož cestu do přístavního města Port Súdán dohlížely ozbrojené drony. Kolona v pořádku dorazila na místo, uvedly podle agentury AP americké úřady. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí později podle stanice NBC News informovalo o úspěšné evakuaci téměř 1900 cizinců lodí na své území.
Vůdce RSF Dagalo, zvaný také Hemeti, stanici BBC v telefonickém rozhovoru řekl, že útoky proti jeho jednotkám se nezastavily a že si k jednacímu stolu sedne teprve ve chvíli, kdy se tak stane. „Zastavte násilnosti. Potom můžeme vyjednávat,“ vzkázal svému rivalovi.
Podle súdánského ministerstva zdravotnictví bylo dosud v bojích v Súdánu zabito nejméně 528 lidí a dalších více než 4500 zraněno. Zahraniční státy zareagovaly na vývoj v zemi evakuacemi svých občanů. Podle Dowdena zájem britských občanů o odlet ze Súdánu slábne.
„Chartúm už začíná být prázdný. Už jsme se necítili v bezpečí, lidé se začali vloupávat do cizích domů a rabují,“ uvedla súdánská žena, která odletěla do SAE. Evakuační letadlo přistálo v Abú Zabí, odtud budou lidé cestovat do dalších zemí, uvedla agentura Reuters.
Americká pozemní kolona urazila asi 800 kilometrů z centra bojů do přístavu na pobřeží Rudého moře, kde je situace relativně klidnější. Spojené státy čelily kritice vlastních občanů, že dosud neuspořádaly žádný evakuační let. V zemi přitom podle AP bylo až 16.000 Američanů, kteří si přáli Súdán opustit. Americké speciální jednotky evakuovaly 22. dubna diplomaty, část Američanů odletěla spoji organizovanými jinými zeměmi.
Vedle cizinců se Súdán snaží opustit i místní obyvatelé. Přes 50.000 uprchlíků, především žen a dětí, překročilo hranice do Čadu, Egypta, Jižního Súdánu a Středoafrické republiky. OSN se obává, že by to mohlo vést k další nestabilitě v regionu, píše Reuters.