Kvůli účinkům určitých potravin na mozek je pro některé lidi těžké se jim vyhnout. Závislost na jídle funguje podobně jako jiné závislosti, což vysvětluje, proč se někteří lidé nedokážou ovládat ohledně určitých potravin – bez ohledu na to, jak moc se snaží.
Přestože nechtějí, mohou se někteří opakovaně přistihnout, že jedí velké množství nezdravých potravin – a to i s vědomím, že jim to může ublížit.
Co je to závislost na jídle
Závislost na jídle je závislost na nezdravém jídle a je srovnatelná se závislostí na drogách. Je to relativně nový – a kontroverzní – termín a chybí vysoce kvalitní statistiky o jeho prevalenci.
Závislost na jídle je podobná několika dalším poruchám, včetně záchvatovitého přejídání, bulimie, nutkavého přejídání a dalších poruch příjmu potravy.
Účinky na mozek
Závislost na jídle zahrnuje stejné oblasti mozku jako drogová závislost. Také se jedná o stejné neurotransmitery a mnoho příznaků je identických. Zpracované nezdravé potraviny mají silný vliv na centra odměn v mozku. Tyto účinky jsou způsobeny mozkovými neurotransmitery, jako je dopamin.
Mezi nejproblematičtější potraviny patří typická nezdravá jídla jako bonbóny, sladké nápoje a smažená jídla s vysokým obsahem tuku. Závislost na jídle není způsobena nedostatkem vůle, ale předpokládá se, že je způsobena dopaminovým signálem, který ovlivňuje biochemii mozku.
8 příznaků závislosti na jídle
Neexistuje žádný krevní test, který by diagnostikoval závislost na jídle. Stejně jako u jiných závislostí je to založeno na symptomech chování.
Zde je 8 běžných příznaků:
- Časté chutě na určitá jídla, přestože se cítíte sytí, a právě jste dojedli výživné jídlo.
- Začnete jíst, a nakonec sníte mnohem větší množství, než jste zamýšleli.
- Přecpávání tímto jídlem.
- Pocit viny po konzumaci určitých potravin – a přesto je brzy poté jíte znovu.
- Hledání výmluv, proč reagovat na chuť k jídlu je dobrý nápad.
- Opakovaně – ale neúspěšně – se pokoušet přestat jíst určitá jídla nebo stanovit pravidla, kdy je jejich konzumace povolena.
- Tajit před ostatními, že určité potraviny konzumujete.
- Pocit neschopnosti kontrolovat konzumaci nezdravých potravin – navzdory vědomí, že způsobují zdravotní problémy nebo přibývání na váze.
Pokud u vás platí více než čtyři až pět příznaků na tomto seznamu, může to znamenat, že jde o hlubší problém. Pokud jich platí šest nebo více, je to pravděpodobně závislost na jídle.
Jedná se o vážný problém
I když je termínu závislost často přikládána jen lehká váha, skutečná závislost je vážný stav, který obvykle vyžaduje léčbu. Symptomy a myšlenkové pochody spojené se závislostí na jídle jsou podobné jako při zneužívání drog. Je to jen jiná látka a sociální důsledky mohou být méně závažné.
Závislost na jídle může způsobit fyzické poškození a vést k chronickým zdravotním stavům, jako je obezita a diabetes 2. typu. Navíc to může negativně ovlivnit sebevědomí a sebeobraz člověka, takže je nespokojený se svým tělem.
Stejně jako u jiných závislostí si i závislost na jídle může vybrat emocionální daň a zvýšit riziko předčasné smrti.